Для того, щоб зрозуміти, що таке секрет насамперед маємо з’ясувати таке поняття, як секреція.
Секреція — це процес виробництва та виділення клітиною або залозою будь-яких речовин — секретів. Цей процес характерний для всіх живих організмів. А от секрет — це рідина, що виділяється клітинами і містить біологічно активні речовини. Органи, що виділяють секрет, називаються залозами.
Хімічний склад секрету
Секрети належать до білків (ферменти залоз шлунково-кишкового тракту та підшлункової залози), глікопротеїдів (секрети слизових залоз), поліпептидів (гормони гіпофіза тощо), стероїдів (гормони надниркових залоз та статевих залоз).
До складу секретів входять також неорганічні сполуки (соляна кислота, що виробляється шлунковими залозами, солі, тощо). У зв’язку з цим секрети можуть мати лужну або кислу реакцію.
Призначення секрету
Секрети необхідні для нормальної життєдіяльності організму. Фізіологічна роль їх (наприклад, ферментів травних залоз) полягає у розщепленні складних речовин, у захисті зовнішньої поверхні тіла (наприклад, шкірне сало) та поверхні органів черевної порожнини (секрети слизових залоз) від несприятливих впливів. Секрети також беруть участь у регуляції обміну речовин, росту та розвитку, функцій органів або систем організму (гормони).