Якщо хрускіт виникає при будь-яких фізичних навантаженнях на коліна, а не лише під час глибоких присідань, і при цьому супроводжується болем, то необхідно звернутися до лікаря-травматолога. Оскільки це може бути проявом хвороби суглобів — наприклад, артриту або артрозу, склеротичних змін м’яких тканин суглобів і відкладення кальцію.
Якщо ж хрускіт в колінах під час присідань не є болючим і не турбує при інших фізичних вправах, то нічого особливо небезпечного в цьому немає. У більшості випадків гучний хрускіт в колінах, наприклад, під час глибоких присідань (коли тазостегновий суглоб опускається нижче колінного суглоба), є нормальним явищем, яке трапляється навіть у дітей. У медичній діагностиці характерний хрусткий звук, причому не обов’язково в суглобах, носить спеціальну назву: крепітація (crepitus).
Довгий час люди не знали точну причину хрускоту в колінах, а тільки висували правдоподібні гіпотези, і тільки останні дослідження змогли встановити причину цього явища. Справа в тому, що порожнину суглобів заповнює густа еластична маса, яка називається синовіальною рідиною і виконує роль внутрішньосуглобового мастила, яке перешкоджає зношуванню кісток і забезпечує рухливість суглобів.
При згинанні суглобів або іншому різкому впливі на них (наприклад, у деяких людей хрумтять пальці рук при витягуванні або смиканні) відбувається негативний стрибок (зниження) тиску в синовіальній рідині, при якому, як вчить фізика, спостерігається явище кавітації — виникнення бульбашок пари всередині рідини.
Це легко уявити і зрозуміти: якщо обсяг рідини різко розширити, то утворюються порожнечі, бульбашки, оскільки рідина має малу здатність стискатися і розширюватися. У синовіальній рідині завжди присутній розчинений газ, який і утворює бульбашки в результаті кавітації. Цей процес ще називають трибонуклеаціею.
Саме в момент утворення бульбашок і чується клацання. Через деякий час газ знову розчиняється. Зауважте: якщо сісти відразу після першого присідання, то коліна не хрустять.
Лише через деякий час хрускіт при присіданнях поновлюється. Те ж спостерігається з клацанням пальцями: якщо смикати за пальці відразу ж після першого клацання, то ніяких клацань вже не буде — треба деякий час почекати. Це явище, до речі, може бути хорошою перевіркою того, чи є ваш хрускіт в суглобах «доброякісним» або він обумовлений певними патологічними процесами. Якщо друге, то потрібно звернутися до лікаря.