Всі ми любимо солодкі та стиглі фрукти: яблука, абрикоси, персики, груші. А за кавуни та дині й говорити нічого. Однак ми, на жаль, не самотні у своїх уподобаннях — бджоли, оси та джмелі також не проти поласувати цією смакотою. І тут треба бути максимально обережними та уважними, адже зі шматочком кавуна ви можете покласти до рота смугасту комаху, яка в абсолютній більшості випадків, побоюючись за своє життя вас ужалить.
Зазвичай укус бджоли або оси викликає біль та печіння, почервоніння й набряк, який проходить через 1–2 години, але такий інтервал часу стосується рук, ніг, тулуба. Якщо ж укус прийшовся в область шиї, голову, язик, око, то набряк триматиметься мінімум дві доби. У випадку нападу кількох комах навіть у здорової людини почнеться токсична алергічна реакція.
В цій статті ми поговоримо про специфіку допомоги при укусі саме за язик.
Якщо бджола вжалила вас прямо в язик, то приготуйтеся до нестерпного болю, як би жахливо це не звучало. На жаль, прикласти лід, намазати маззю ви не зможете, адже язика не намажеш. Допоможе лише знеболюючий укол. Але це не єдина відмінність від укусів в інші частини тіла.
Основною та найзагрозливішою відмінністю є набряк язика і гортані. Якщо набряк на тулубі не спричиняє нам великої шкоди, то в випадку з язиком він може стати причиною смерті. Справа в тому, що набрякаючи, язик та гортань перекривають дихальні шляхи, не дозволяючи повітрю нормально потрапляти до легень — це спричиняє задуху, а в разі повного блокування — смерть від удушення. Навіть, якщо ви не алергік і укуси комах для вас цілком безпечні, то при ужаленні в язик відразу зверніться до лікаря.
При укусі бджоли за язик негайно витягніть жало, якщо це можливо зробити та прикладіть до рани клаптик тканини, змочений у соляному розчині (одна чайна ложка солі на склянку води). Цей компрес частково нейтралізує отруту та завадить набряку досягти максимальної величини.
До горла, в районі гланд, прикладіть холодний компрес. Можна взяти холодне листя капусти, лід чи будь-що інше. Це також допоможе зняти запалення.
Обов’язково, якщо є можливість, прийміть антиалергени: лоратадин, кларетин, цетрин тощо. Таблетку потрібно подрібнити на порошок і розчинити в невеликій кількості води. Адже запити цілу таблетку (через набряклу гортань) ви не зможете.
Запам´ятайте: слід негайно їхати в лікарню, якщо бджола чи оса вкусила вас в обличчя, губу, язик, гортань!!! Якщо ж вас вкусили одночасно більше трьох комах, то в лікарню необхідно летіти якомога швидше.
І на закінчення деяка корисна інформація про укус бджоли, оси, шершня чи джмеля:
- Бджола здатна вжалити вас лише раз. Після укусу вона помирає, бо жало відривається разом із частиною бджолиного черевця.
- Оси, джмелі та шершні мають гладкі жала, які не залишаються в тілі жертви, тому можуть жалити декілька разів поспіль. Від цих комах краще тікати.
- Шершня вбивати не можна, тому що весь рій нападе на вас. Справа в тому, що з убитої комахи виділяється речовина, яка стимулює атаку інших шершнів.
- Набагато частіше нас жалять саме оси, це пояснюється великою кількістю осіб в порівнянні з іншими «жалючими» видами. Оса кусається набагато болючіше ніж бджола.
- Укус шершня за больовими відчуттями схожий на бджолиний.
- 20–30 укусів ос гарантовано спричинять загальну токсичну реакцію організму людини.
- Більше 500 укусів бджіл вважаються смертельними для організму людини.