Демотиватор (демотиваційний постер) — один з видів настінного демонстраційного плаката. Демотиватор є повним антиподом мотиватора. Якщо останній призначений для створення робочого настрою та атмосфери радості і колективності, то демотиватор направлений на створення атмосфери приреченості, даремності людських починань та зусиль, нагадування людині про неминучу смерть та непотрібність мирських багатств за гранню буття.
Як і мотиватор, демотиватор включає зображення, що займає основну частину площі полотна, обрамлене широкими, здебільшого чорними, полями. Знизу на чорному фоні робиться напис великими літерами, який є гаслом картинки. Також дрібними літерами робиться допис-пояснення. Допис робиться для того, щоб надати демотиватору певного смислового відтінку.
Демотиватор виник як пародія на часто нудні постери. І художники, щоб розважитися та внести певну неординарність та новизну у повсякденність, почали малювати демотиватори.
З появою мережі Інтернет демотиватори стали інтернет-мемами.
З часом ці картинки перестають відповідати своєму визначенню, і несуть не скільки депресивні емоції, а мають у своїй основі злий, саркастичний відтінок, балансуючий на межі чорного гумору. Також для посилення негативного ефекту все частіше використовуються образливі зображення та нецензурні написи.
Типи демотиваторів:
- соціально-рекламні: відображають критичний, саркастичний погляд на очевидну чи приховану невідповідність ідеалу, що пропагується чи рекламується;
- жартівливі: мають за мету лише висміювання вибраного об’єкта, без іншого смислового навантаження;
- класичні: ті, які були до появи Інтернету;
- езотеричні: підкреслюють та допомагають налаштувати людину на потрібний психологічний та емоціональний стан;
- філософські: відрізняються від езотеричних більш глибоким смисловим навантаженням.