Постільні клопи — невелике сімейство напівжорсткокрилих, яке входить в підряд клопів і включає в себе приблизно 100 видів. Поширені ці комахи по всьому світу. Представники сімейства харчуються кров’ю людини та інших теплокровних тварин.
Тіло постільного клопа дуже сплющене. Його довжина становить 3–8,4 мм і залежить від ступеня насичення кров’ю. Як правило, самці менші за самок. Тіло забарвлене в колір в діапазоні від брудно-жовтого до темно-коричневого. На передньому краю голови клопа є хоботок, який здатний проколювати тканини і смоктати кров. Верхні і нижні щелепи у вигляді колючих нерозчленованих щетинок формують два канали. Через широкий канал в тіло клопа надходить кров, а через вузький — в місце укусу виділяється слина.
Постільні клопи створюють свої колонії у важкодоступних місцях приміщень. Їх можна знайти всередині меблів, під плінтусами, в щілинах підлоги, в порожнинах стін, з тильного боку картин і навіть в книгах. Не знаючи, де точно розташовуються скупчення клопів, їх дуже важко виявити в денний час. А ось вночі після раптового вимкнення світла можна побачити цих паразитів на ліжку, на поверхні стін і біля спального місця людини.
На перебування постільних клопів в квартирі вказують і деякі непрямі ознаки: незначні плями крові вранці на постільній білизні, множинні укуси на тілі за умови відсутності в приміщенні комарів.
Як уникнути укусів постільних клопів?
При підозрі на зараження приміщення постільними клопами дотримуйтеся декількох простих правил, що дозволить вам убезпечити себе від їх укусів.
По-перше, пересуньте ліжко від стіни і меблів так, щоб воно не стикалася з жодними предметами зі всіх чотирьох сторін.
По-друге, ретельно струсіть всі постільні речі та перевірте, чи немає в них клопів.
По-третє, пропрасуйте з парою матрац з обох сторін.
По-четверте, уважно огляньте подушку, вийміть її з наволочки, дослідіть шви. Стару подушку замініть новою або здайте її на оновлення до спеціалізованої фірми.
По-п’яте, прокип’ятіть постільну білизну або помістіть її на тривалий час в морозильну камеру.
По-шосте, застеліть ліжко так, щоб постільна білизна не торкалася підлоги.
По-сьоме, під кожну ніжку ліжка поставте ємність з водою.
По-восьме, почистіть пилососом з жорсткою щіткою килими та м’які меблі, особливу увагу приділяючи тріщинам, щілинам, всякого роду заглибленням. Після обробки викиньте з пилососа мішок, адже там можуть бути клопи.
По-дев’яте, очистіть штори, одяг, в яких можуть ховатися клопи.
По-десяте, обробіть парою м’які іграшки, взуття або будь-які інші предмети, які не піддаються обробці гарячою водою.
По-одинадцяте, виконайте косметичний ремонт, постарайтеся позбутися усіх тріщин та щілин між плінтусом і стіною. Переклейте або підклейте обвислі шпалери, під якими можуть організувати собі притулок постільні клопи.
По-дванадцяте, використовуйте оцет, гас й інші подібні речовини, які відлякують клопів.
По-тринадцяте, застосовуйте спеціальні спреї та аерозолі для боротьби з комахами.
По-чотирнадцяте, якщо у вас не виходить обробити якийсь предмет інтер’єру, краще викиньте його, адже якщо клопи залишаться хоч в одному якомусь місці, вони розплодяться і знову не даватимуть вам спокійно жити.
По-п’ятнадцяте, якщо у вас не виходить позбутися клопів, скористайтеся послугами спеціальних служб, які застосовують специфічні хімічні засоби для дезінсекції та забезпечення тривалого захисту приміщення.
Які наслідки укусів постільних клопів?
У процесі харчування комаха може кілька разів вкусити людину, формуючи своєрідну доріжку, оскільки вона не завжди може дістатися до кровоносної судини з першого разу. Відстань між укусами може становити кілька сантиметрів. Варто відзначити, що зазвичай укуси припадають на відкриті ділянки тіла, адже постільний клоп не в змозі прокусити шкіру через одяг.
Близько 70% людей взагалі не помічають укусів клопів. Слина цієї комахи, як і деяких інших кровопивців, містить анестезуючу речовину. Тому укус дорослої особини практично не відчувається. А ось молоді клопи ще не здатні виробляти слину з достатньою кількістю анестетика, тому реакція на його укус майже миттєва. Плюс до всього у деяких людей може розвинутися гостра алергічна реакція.
При укусі клопа часто спостерігаються такі симптоми:
- набрякання ураженої ділянки
- сильне свербіння
- почервоніння
Пухирі, які з’являються після укусів, через деякий час зменшуються і залишають після себе червоні мітки, що з часом також зникають.
Науково доведено, що клопи є переносниками збудників будь-яких захворювань. Однак передача ними мікроорганізмів, що викликають туляремію, бруцельоз, хворобу Хансена, віспу, гепатит B, Ку-лихоманку, туберкульоз, черевний тиф, лейшманіоз шкірний і сибірську виразку, теоретично цілком можлива.
Найбільша шкоди для людей від укусів постільних клопів полягає в порушенні відпочинку і сну, зниження працездатності. Крім того, для деяких постраждалих вони можуть стати серйозним подразнюючим і психотравмуючим фактором.
Що не можна робити при укусах постільних клопів?
Категорично забороняється розчухувати уражене місце. Такими діями ви не тільки травмуєте ранку, але і можете занести в неї інфекцію.
Які заходи можна вжити при укусах клопів?
Специфічного лікування укусів клопів, як такого, не існує. Однак ви все ж можете полегшити свій стан за допомогою наступних заходів:
1. Для усунення больових відчуттів після укусу промийте уражене місце водою з милом або спиртом.
2. Прикладіть лід або будь-які заморожені продукти з морозилки.
3. При необхідності використовуйте мазь проти свербіння або прийміть антигістамінний засіб.
4. Якщо в місцях укусів починається запалення, то якомога швидше зверніться до лікаря.
Головне щоб не блохи