ТТГ (тиреотропний гормон) — це гормон, що продукується гіпофізом, невеличкою залозою (має розмір горошини), що розташована на нижній поверхні головного мозку в так званому турецькому сідлі. Гормон ТТГ допомагає щитоподібній залозі синтезувати її основні гормони Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин).
Функції ТТГ
Основна функція ТТГ полягає в підтримці адекватної, коректної дози основних гормонів щитоподібної залози Т3 і Т4 в організмі людини. Саме ТТГ стимулює та регулює утворення цих гормонів, а вони, в свою чергу, вже контролюють діяльність багатьох систем організму.
Суть роботи гормону ТТГ проста: якщо щитоподібна залоза утворює недостатньо тиреоїдних гормонів, то рівень ТТГ стрімко зростає; якщо ж навпаки залоза утворює надто багато цих гормонів, то рівень ТТГ падає. Саме тому, аби дослідити роботу щитоподібної залози найперше, що потрібно зробити — здати аналіз крові на ТТГ. Якщо ТТГ виходить за рамки норми, то лікар повинен направити пацієнта на більш розгорнуті аналізи: кров на Т3, Т4 та АТПО.
Норма ТТГ для дорослих та дітей
Норма вмісту гормону ТТГ залежить від віку людини та від деяких інших факторів.
Вік, стан людини |
Норма ТТГ мкОд/мл |
0-12 місяців |
1.36-8.8 мкОд/мл |
1-6 років |
0.85-6.5 мкОд/мл |
7-12 років |
0.28-4.3 мкОд/мл |
Дорослі |
0.27-4.2 мкОд/мл |
Планування вагітності |
2.5 мкОд/мл |
Вагітність |
2.0-2.5 мкОд/мл |
Як бачимо, рівень ТТГ змінюється з віком та в період вагітності. При плануванні вагітності рівень гормону повинен знаходитися в межах 2.5 мкОд/мл, аби зачаття пройшло успішно і вагітність проходила без проблем.
З нормами розібралися, а тепер давайте з’ясуємо, про що ж говорить підвищений та знижений рівень гормону ТТГ в організмі людини і чим це їй загрожує.
Підвищений ТТГ
Рівень ТТГ може підвищуватися в тому випадку, коли щитоподібна залоза не справляється з синтезом своїх власних гормонів. Тобто ТТГ є таким собі маячком, по якому можна відслідкувати роботу залози.
Для організму людини підвищений рівень ТТГ супроводжується:
- Слабкістю;
- Сонливістю;
- Порушенням сну;
- Постійною роздратованістю;
- Зниженням концентрації уваги та працездатності;
- Погіршенням пам’яті;
- Запорами;
- Непереносимістю холоду;
- Випадінням волосся та сухістю шкіри;
- Порушенням менструального циклу;
- Зниження лібідо;
- Набряки;
- Ожиріння.
Хвороби, що спричиняють підвищення гормону ТТГ:
- Гіпотиреоз (первинний, вторинний, субклінічний);
- Тиреоїдит Хашимото;
- Пухлина гіпофіза;
- Наднирникова недостатність;
- Синдром нерегульованої секреції ТТГ;
- Прееклампсія;
- Отруєння свинцем;
- Психічні захворювання.
Окрім того, підвищення рівня ТТГ в крові може відбуватися після дуже інтенсивних фізичних навантажень.
Як бачите, перелік можливих захворювань з підвищеним ТТГ досить таки великий. Встановити причину й поставити коректний діагноз зможе лише кваліфікований ендокринолог. Ні про яке самолікування не може бути й мови, адже це все серйозні захворювання, які потребують лікування.
Однак варто зазначити, що найчастіше підвищений рівень ТТГ викликаний гіпотиреозом або ж тиреоїдитом Хашимото. Ці хвороби сигналізують про дисфункцію щитоподібної залози.
Що робити, якщо у вас підвищений ТТГ?
В першу чергу, як вже говорилось раніше, ви повинні звернутися до ендокринолога. Аби зекономити час і не ходити два рази, бажано перед візитом здати аналіз крові на гормони щитоподібної та антитіла до тиреоїдної пероксидази: Т3, Т4 та АТПО, не зайвим буде й УЗД щитоподібної залози. Маючи всі необхідні аналізи на руках, лікар зможе швидше поставити діагноз.
Якщо виявиться, що у вас гіпотиреоз чи тиреоїдит Хашимото, як це зазвичай буває, то лікар може призначити вам гормонозамінну терапію. Тобто призначити ті самі гормони (проте синтетичні), які не виробляє ваша щитоподібна або ж виробляє недостатньо. Таких препаратів є декілька, найпопулярніші з них: L-тироксин та Еутирокс.
Якщо ТТГ буде підвищено незначно, а гормони Т3 і Т4 не критично знижені, то лікар може призначити спочатку препарати йоду та вітаміни групи B. Оговоривши з вами те, що після курсу ви обов’язково перездасте аналізи і знову прийдете на прийом, аби подивитися, чи виправило таке лікування ситуацію. Якщо ж ні, то все-таки, швидше за все, буде призначено гормони.
Знижений ТТГ
Низький рівень гормону ТТГ також сигналізує про «неполадки» в організмі, з якими потрібно боротися, призначивши відповідне лікування. Надто низький рівень гормону ТТГ може свідчити про такі захворювання: тиреотоксикоз, токсичний зоб, гіпертиреоз, травму гіпофіза, запалення та злоякісні пухлини щитоподібної залози, а також при голодуванні чи отруєнні гормональними препаратами. Детальніше про знижений ТТГ читайте тут.
Висновки
Якщо ви здала аналіз крові на гормон ТТГ і виявили відхилення від норми, вам необхідно терміново звернутися до лікаря ендокринолога. Він призначить лікування, а також порадить спеціальну дієту, яка в комплексі з препаратами допомагає нормалізувати гормональний фон.
Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже таким чином можна спричинити серйозний гормональний збій, виправити який буде дуже складно, навіть з лікарською допомогою.