Багато релігійних людей (особливо православних) вважають свято Хелловіну невластивим їхній культурі і звичаям. А деякі бачать в ньому сатанинське коріння. Так це чи не так — вирішувати вам, після прочитання історії та традицій святкування цього свята.

Прообраз Хелловіну зародився з появою кельтського язичницького свята Самайн. Назва цього свята походить від староірландського слова Samhain, яке означає «кінець літа».
Самайн був святом усіх народів Британських островів і міцно асоціювався зі смертю і надприродним, але тільки у зв’язку з сільським господарством і закінченням літа. Сприйняття Самайна, як темного язичницького свята, пов’язаного з мертвими, зобов’язане своєю появою християнським ченцям X–XI століть, які намагалися максимально очорнити язичницькі свята.
Але люди Британії, як і багато інших християнізованих народів, дуже неохоче відмовлялися від стародавніх традицій, і церкві довелося «підмінити» язичницький Самайн на християнський День всіх святих.
Вже в VIII столітті День всіх святих починає поступово заміщати Самайн. Завдяки взаємопроникненню гельських традицій і католицьких обрядів починають формуватися перші зачатки майбутнього Хелловіну. До речі, слово «Хелловін» вперше згадується в XVI столітті, як шотландське скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір всіх святих). Як і Самайн, Хелловін традиційно відзначається в ніч з 31 жовтня на 1 листопада.
Десь в XVI столітті склалася традиція випрошувати солодощі вночі 31 жовтня. Діти і дорослі одягали тканинні маски і ходили від одних дверей до інших, вимагаючи від господарів частування і дрібно пустуючи. Звичай одягати рольові костюми і носити з собою «світильник Джека» з’явився тільки на рубежі XIX і XX століть, причому в обмін на гроші або їжу спочатку потрібно було пропонувати різні розваги. Згодом, з причини масової еміграції шотландців і ірландців у США, Хелловін стає популярним і там, а потім і по всьому світу.
Як бачимо, нічого сатанинського в Хелловіні немає. Спочатку це було свято закінчення сільськохозйських робіт. Такий собі давній варіант свята врожаю. Християнська ж церква, намагаючись відучити народ від святкування цього свята, всіляко очорняли його і в принципі домоглася того, що Хелловін став асоціюватися з усякою чортівнею. А потім стала ним лякати. Тобто спрацював принцип — сам налякав, сам і злякався.