За даними сучасної генетики, колір очей людини визначається більш ніж шістьома генами, і їх комбінація у батьків і дітей може бути вкрай різноманітна. Але це не заважає вченим, з досить великим ступенем ймовірності передбачити колір очей дитини. Для цього потрібно тільки провести деякі дослідження. Так, наприклад, карий колір очей можна передбачити з вірогідністю 93%, а блакитний — 91%. Проміжні кольори очей визначаються з меншою ймовірністю — 73%.
Цікаво, що гени, що дають темні очі, — домінантні, а світлі — рецесивні. Тобто ген карих очей — найсильніший і перемагає гени, що відповідають за блакитний і зелений кольори очей.
Всі люди народжуються світлоокими, а до 2–3 років, коли з’являється меланін, очі набувають свого постійного кольору. Чим більше меланіну в клітинах, тим темнішим стає колір очей.
Блакитноокі нації, як правило, живуть далеко від екватора, володарі коричневих очей — жителі районів з помірним кліматом, а чорні очі вказують на близькість до екватора. Правда, є і виключення — у жителів Крайньої Півночі очі не блакитні, а темні.