Аорто-стегнове шунтування є найбільш дієвим (але і найбільш радикальним методом) запобігання критичної ішемії і втрати нижніх кінцівок у пацієнтів з атеросклеротичним ураженням судин, що приводить до порушення кровообігу.
В результаті операції відбувається пуск крові по штучній судині в обхід перешкоди. Якщо розглядати детально, то операція полягає у виділенні аорти вище місця ураження через розріз на бічній стінці живота і стегнових артерій у верхніх відділах стегон.
У вільну ділянку аорти, розташовану вище ураженого місця, вставляється штучна судина. Потім гілки цього протеза виводяться до стегнової артерії і вставляються у вільні від уражень ділянки. Таким чином, кров обходить закупорену ділянку і легко проникає в ноги.
Штучні судини, використовувані при аорто-стегновому шунтуванні служать досить довго — 90% придатні до використання протягом 10 років. Тривалість служби протеза залежить від дотримання пацієнтом приписів лікаря.
Ризик виникнення ускладнень під час і після операції аорто-стегнового шунтування, як і при будь-якому іншому оперативному втручанні, існує. Особливо це стосується пацієнтів, вік яких більше 60 років; страждаючих алкоголізмом, наркоманією, ожирінням, курінням; хворих хронічним захворюванням печінки, нирок, серця і судин, легенів; вживають антигіпертензивні засоби, траквілізатори, снодійні засоби, бета-блокатори, кортизон, інсулін, проносні засоби.
У таких хворих набагато частіше можливі ускладнення: тромбоз шунта, кровотеча з судин, серцеві ускладнення, ниркова недостатність, лімфорея, набряк оперованої ноги, порушення шкірної чутливості…
При цьому слід зазначити, що в більшості випадків операція аорто-стегнового шунтування виявляється успішною і дозволяє не тільки зберегти ногу, але і значно поліпшити якість життя хворого.