Харчова сода (гідрокарбонат натрію) в кулінарії застосовується переважно в якості основного або додаткового розпушувача при випічці, виготовленні кондитерських виробів, виробництві газованих напоїв і штучних мінеральних вод. Використовувати її в кулінарії стали дуже давно, задовго до нашої ери. Застосовувалася сода вже в кулінарії Стародавнього Єгипту, на території якого існували содові озера, що виділяли при випаровуванні осадову соду.

Промислові масштаби виготовлення соди
До початку XIX століття використовувалася тільки природна сода, але з ростом її споживання виникла необхідність виробництва соди в промислових масштабах. І в 1791 році французький хімік Леблан вперше синтезував штучну соду. Секрет її виробництва довгий час тримався в секреті, через що така сода спочатку використовувалася тільки у французькій кулінарії (при виготовленні печива і бісквітів). В інших же країнах кулінарія розвивалася в іншому напрямку — в основному із застосуванням дріжджів.
Так тривало до 1861 року, в якому бельгійський хімік Е. Сольве розробив сучасний спосіб отримання соди, на який у другій половині XIX — початку XX століття перейшли всі європейські країни і США. Наприкінці XIX століття соду почали використовувати жителі України, Польщі та Прибалтики.