Червоний колір зіниць на фотографіях, зроблених зі спалахом, виникає внаслідок будови людського ока. Справа в тому, що очі у всіх людей червоні. Точніше, червоні вони зсередини. І червоне воно завдяки великій кількості кровоносних судин. У повсякденному житті ми, зазвичай не бачимо очного дна, оскільки зіниця при достатньому освітленні дуже звужена. Ми бачимо тільки чорноту (приблизно той же ефект виникає при погляді в неосвітлене приміщення із залитої сонцем вулиці).
В умовах же слабкої освітленості, коли зазвичай використовується фотоспалах, зіниця ока розширюється, щоб пропустити більше світла. При різкому спалаху світла вона, як правило, не встигає зреагувати і звузитися. Світло від спалаху проникає в око і добре висвітлює його, виявляючи при цьому істинний колір ока.
Багато сучасних фотокамер обладнані інструментом запобігання утворення ефекту червоних очей. Працює він просто — перед тим як спрацює спалах, фотоапарат випускає досить яскравий промінь жовтого колір. При цьому зіниці фотографованих звужуються і виявляються підготовленими до зйомки.