В основі методу периферичної профілактичної лазерної коагуляції сітківки (ППЛК) лежить обробка лазером стоншених її ділянок. За допомогою лазера виконується так зване «приварювання» сітківки в слабких місцях. При цьому навколо розривів утворюються спайки сітківки з тканинами, які знаходяться на нижчому рівні.
Мета операції — запобігти або значно знизити можливе відшарування сітківки, яке можливе у деяких жінок при природних пологах, а також при середньому і високому ступені короткозорості, коли сітківка стоншується і розтягується.
Абсолютна більшість лікарів стверджують, що ППЛК є, при дотриманні всіх запобіжних заходів, простою і безпечною операцією. Але слід пам’ятати, що навіть добре виконана операція не дає ніякої гарантії, що відшарування в майбутньому не відбудеться. Досить багатьом пацієнтам з відшаруванням сітківки з приводу міопії раніше вже виконувалась ППЛК.
До операції лазерного зміцнення сітківки бажано вдаватися, коли є реальна, а не ефемерна загроза її відшарування. Безперечними показаннями до ППЛК може бути локальне периферичне відшарування сітківки або периферична кістовидна дистрофія сітківки. Робити цю операцію «про всяк випадок» нерозумно і шкідливо. Крім комерційної вигоди виконавцям, нічого хорошого від цього не буде.
Адже операція периферичної профілактичної лазерної коагуляції сітківки, хоча і безкровна, але не безпечна. У місцях дії лазера згоряє тканина і утворюється міцна сполучна «заклепка», до якої кріпиться сітківка. Навколо залишається зона, де волокна не згоріли, а залишилися «прихоплені» тобто живі, але вже не працюючі. З часом вони відмирають і там може виникнути зона вторинної дистрофії, яка також може привести до відшарування.
Тому, перш ніж піддатися на вмовляння зацікавлених у ваших грошах фахівців, дізнайтеся думку про необхідність операції в інших незацікавлених лікарів.