Попри безліч досліджень, точно сказати, чому людина позіхає поки неможливо. Вченим дуже багато чого відомо про позіхання, і в деяких з них є версії про причину позіхання, але яка з них вірна — поки невідомо. Можливо, вірні тільки деякі з цих версій, а, може, й всі одразу.
Розглянемо ці версії
- Завдяки позіханню в організмі підтримується баланс кисню і вуглекислого газу. Коли в крові людини накопичується занадто багато вуглекислого газу, організм реагує на це, викликаючи позіхання і отримуючи при цьому порцію кисню.
- Позіхання як механізм активізації організму. Люди досить часто позіхають з ранку і коли відчувають ознаки стомлення. До речі, є зв’язок між двома рефлексами: позіханням і потягуванням. Ці два процеси не тільки насичують кров киснем, а й покращують кровообіг. Цим же пояснюється і причина позіхання «коли нудно» — організм намагається підбадьорити себе і активізувати увагу.
- Також люди часто позіхають перед хвилюючими їх подіями. Можливо, за допомогою позіхання люди підбадьорюють себе, призводять організм в тонус, що допомагає їм справитися з хвилюванням.
- Позіхання розкриває і розправляє канали, провідні в гайморові пазухи і євстахієві труби, що дозволяє позбутися так званої «закладеності» у вухах. При позіханні також регулюється тиск повітря в середньому вусі.
- Позіхання може не тільки підбадьорити, але і розслабити. Спробуйте лягти, розслабитися і широко відкрити рот — рано чи пізно ви почнете позіхати. Позіхання готує організм до сну, знімаючи навантаження і створюючи відчуття спокою. Ось чому люди часто позіхають перед сном.
- Також, на думку деяких вчених, позіхання регулює температуру головного мозку, тому люди частіше позіхають, коли їм жарко. Отримавши велику порцію прохолодного повітря, організм «охолоджує мозок», і той знову починає працювати в нормальному режимі.