Як правило, поняття «тонус матки» тісно пов’язане з вагітністю та властивими для цього стану процесами. Щоб зрозуміти, що таке тонус матки, слід спочатку розібратися з тим, що являє собою матка.
Матка — це жіночий орган, основу якого складає м’язова тканина. Стінки цього органа складаються з трьох шарів:
- Перший шар або периметрій покриває зовнішню частину матки.
- М’язовий шар або міометрій розміщений між зовнішнім і внутрішнім шарами, включає в себе волокна сполучної, а також м’язової тканини.
- Внутрішній шар або ендометрій.
Тонус — це стан м’язової маткової тканини. Якщо вагітність протікає нормально і безсимптомно, то м’язи матки розслаблені і знаходяться в спокійному стані. Такий стан називається нормотонусом. Стрес або напруга можуть призвести до стиснення м’язових волокон, збільшення їх тонусу і зростання тиску в матці. Такий стан називають підвищеним тонусом або, іншими словами, гіпертонусом матки. Стан, при якому спостерігається зниження скорочувальної здатності матки, відомий під назвою зниженого тонусу або гіпотонусу. Оптимальний варіант — це нормотонус, всі інші стани вимагають спостереження лікарів.
Найчастіше у майбутніх матусь зустрічається гіпертонус матки. Нерідко його називають просто тонус. Неконтрольовані маткові скорочення в цьому випадку можуть призвести до зниження припливу крові до плаценти, внаслідок чого плід може недоотримати потрібних йому поживних речовин і кисню. В результаті може розвинутися плацентарна недостатність або гіпоксія плода. У важких випадках гіпертонус може закінчитися викиднем, передчасними пологами або завмиранням вагітності.
Причинами підвищеного тонусу
- стреси, нервові перенапруження
- проблеми з гормонами
- ендометріоз або зростання внутрішньої оболонки матки в непризначених для цього зонах
- міома або доброякісна пухлина матки
- запальні захворювання безпосередньо матки або придатків, які могли пройти ще до настання вагітності
- багатоводдя, багатоплідність, дуже великий плід
- порушення у функціонуванні роботи ЦНС
- надто важкі фізичні навантаження,
- захворювання інфекційного та запального характеру
Знижений тонус матки зустрічається значно рідше. Однак він також може призвести до сумних наслідків, основними з яких є сильні післяпологові кровотечі та складності у відділенні посліду.
Причини гіпотонусу
- виснаження сил організму, зокрема ЦНС, викликане тривалими і болючими пологами, слабка пологова діяльність, або навпаки швидкі, стрімкі пологи
- гіпертонічна хвороба
- недорозвинена матка
- маткові міоми
- перенесені запальні захворювання
- аборти
- багатоводдя, багатоплідність або великий плід
Як вже говорилося, нормальний тонус матки дуже важливий для успішних пологів. Тому будь-які ознаки його порушення повинні стати причиною негайного звернення за лікарською консультацією.