Наелектризованість — результат процесів тертя, натискання, намотування, розколювання. Під час цих процесів відбувається перерозподіл електронів і порушення внутрішньоатомної рівноваги. Отримання або втрата електронів призводить до утворення електричних шарів з різними зарядами на дотичних поверхнях. Внаслідок цього і виникає статична електрика, а в деяких випадках — навіть іскріння.
На електростатичність предметів впливає декілька факторів. Це і кліматичні умови, і температура предметів, і матеріал, з якого вони виготовлені. Варто відзначити, що чим більша вологість повітря, тим менше електризуються предмети, а при вологості, що перевищує 85%, наелектризованість взагалі не виникає.
До найбільш електростатичних матеріалів відносяться бурштин, вовна, шовк, нейлон, синтетика. Не відстають від них папір, тверда гума, скло, алюміній, золото, срібло. Добре електризується людське волосся. Та й пластмаса, сталь, деревина і поліетилен також вельми електростатичні.
Щоб запобігти «удару струмом»
- По-перше, якщо ви носите вовняний або синтетичний одяг, користуйтеся спеціальними спреями- «антистатиками», широкий асортимент яких випускається сучасною промисловістю. Також вирішити певною мірою цю проблему можуть кондиціонери, що володіють антистатичним ефектом. Їх потрібно додавати у воду при пранні білизни.
- По-друге, уникнути ударів струмом, що виникають при ходьбі по синтетичному підлоговому покритті, можна, використавши бавовняні устілки, оскільки саме бавовна не допускає виникнення статики. Допомогти вам можуть і спеціальні одноразові смужки.
- По-третє, якщо ваше волосся електризується в холодну пору під шапкою або в капюшоні і не зберігає форму, застосовуйте спеціальні шампуні і кондиціонери, які мають антистатичну дію. Існують також особливі фени, що нейтралізують статичну електрику за допомогою іонізації.
- По-четверте, при опаленні приміщення за допомогою обігрівача, підтримуйте оптимальну вологість повітря в ньому. Для цього наповніть ємність водою і помістіть її біля нагрівального приладу або придбайте спеціальний зволожувач. Також регулярно проводьте вологе прибирання в кімнаті і провітрюйте її.
- По-п’яте, повертаючись додому, доторкніться ключем або монетою до будь-якого металевого предмета. Це дозволить вам уникнути удару струмом, якщо раптом ви опинитеся заряджені статичною електрикою. При відсутності ключа торкайтеся речей, які можуть бити струмом, тільки тильною стороною долоні.
- По-шосте, щоб запобігти удару струмом при виході з авто, обробіть килимки та сидіння антистатичним розчином. Також намагайтеся торкатися автомобіля спочатку ключем і тільки потім руками.