Циститом називають запалення сечового міхура. Це одне з найбільш поширених захворювань органів сечостатевої системи. Схильні до захворювання переважно жінки, що обумовлено деякими особливостями жіночої анатомії. Сечовипускальний канал у представниць прекрасної статі коротший і ширший, ніж у сильної половини людства, що сприяє легшому потраплянню інфекції в сечовий міхур.
Симптоми
- Часте і болісне сечовипускання (в деяких випадках кожні 15 хв).
- Болі над лобком в процесі сечовипускання і не тільки.
- Необхідність докладати сили перед сечовипусканням.
- Кров’яні виділення в сечі.
- Мутна сеча.
При тяжкому перебігу захворювання
- Підвищена температура.
- Нудота, блювання.
- Молочний відтінок сечі.
При появі цих симптомів слід відразу ж звернутися до лікаря за консультацією.
При лікуванні захворювання рекомендують постільний режим, рясне пиття, особливу дієту, яка передбачає відмову від смаженої, гострої, пряної, маринованої їжі. Проводиться також антибактеріальна терапія, а в деяких випадках — і фізіотерапія.
Цистит заборонено лікувати самостійно, оскільки недоліковане захворювання може перерости в хронічну приховану форму, яка неодмінно заявить про себе при черговій застуді. У цьому випадку буде потрібно набагато серйозніше лікування. Неконтрольоване прийняття антибіотиків взагалі може посприяти утворенню штамів, що володіють підвищеною опірністю до лікарських засобів. Навіть після завершення терапії потрібне проведення повторних діагностичних заходів, щоб упевнитися в її ефективності.
З особливою обережністю варто ставитися до циститу у вагітних. Саме на період вагітності припадає найбільша кількість загострень. Оскільки антибактеріальна терапія в цьому випадку протипоказана, то найпоширенішим варіантом лікування є інстиляції сечового міхура. У будь-якому випадку тільки лікар може підібрати оптимальну лікувальну методику, яка і полегшить або зовсім усуне неприємні симптоми, і не заподіє шкоди плоду. Головне при вагітності не відкладати візит до лікаря. Також при лікуванні циститу слід встановити причини, що спровокували його появу, щоб вчасно усунути їх. Важливу роль відіграє і підвищення загального імунітету.
Проте все ж набагато легше запобігти захворюванню, ніж вилікувати його. В якості профілактичних заходів кожній жінці слід виключити або зменшити вплив факторів, які можуть призвести до розвитку циститу (переохолодження області тазу, неправильне харчування, сидяча робота, обтягуюча білизна, запори та ін.). Обов’язково потрібно дотримуватися правил особистої гігієни, вчасно спорожняти сечовий міхур і пити достатню кількість рідини.