Це питання непокоїть тисячі майбутніх мам. Всі ми знаємо, що помірні сонячні ванни корисні для людського організму. Та чи так це в період вагітності?
Так, безсумнівно, адже саме сонячні промені дозволяють виробляти вітамін D. А це додаткова гарантія того, що народжена дитина не страждатиме від рахіту. Але не всі сонячні промені однаково корисні. Ультрафіолетові промені дуже небезпечні для шкіри, вони можуть провокувати опіки та навіть онкологічні захворювання. Як же від них захиститися і чи можна засмагати вагітним?
Аби вберегтись від ультрафіолетових променів потрібно:
- Не виходити на сонце в районі 11–17 годин. Саме в цей часовий проміжок ультрафіолетові промені найбільш активні. До речі, від ультрафіолетових променів не захищають парасольки чи навіси. А ще ультрафіолет має властивість проникати у воду на 50 сантиметрів у глибину, тому й там не сховатись. Тільки в приміщенні. Ось чому вагітним важливо не виходити на вулицю вдень, коли сонце найбільш активне.
- Використовувати захисні креми. Змащувати ними шкіру потрібно в будь-який час доби, коли є сонце, навіть в хмарну погоду, адже ультрафіолетовим променям хмари — не перешкода. Вибирати крем потрібно залежно від свого типу шкіри. Креми відрізняються різним ступенем захисту. Найвища — SPF 50. Цифра 50 означає, що цей крем оберігає від шкідливих сонячних променів на 97 відсотків. З ним практично неможливо засмагнути смуглянкам. А білошкірим такий засіб не дасть обгоріти. Але не варто сподіватися на те, що крем абсорбує всі ультрафіолетові промені в небезпечний денний час. Ні. Тому не забувайте про небезпечні години перебування на сонці — з 11 до 17.
- Не забувати про відповідний пляжний одяг та аксесуари. Одяг має бути з натуральних тканин та вільного крою. Капелюх з широкими полями також обов’язково має бути в гардеробі вагітної на відпочинку. Окуляри із захистом від ультрафіолету також обов’язкові.
Ці правила стосуються усіх людей, які не хочуть нашкодити своєму здоров’ю, але, безперечно, вагітним потрібно приділяти ще більше уваги цьому питанню. Як вже говорилось, вагітним можна засмагати лише в безпечний час (до 11 ранку і з 17). Засмагати краще в тіні і обов’язково з нанесеним на шкіру кремом з відповідним SPF. Крем вибирайте в залежності від типу шкіри. Чим темніша шкіра, тим менший SPF допустимо. Для пляжного відпочинку ідеально підійде вологостійкий крем, який не змиється відразу після купання.
Після кожного купання шар фотозахисту потрібно оновлювати. Без оновлення і купань засіб буде діяти 1–3 години, залежно від ступеня потовиділення. До речі, існують не тільки фотозахисні креми, а й спреї та молочко — вибирайте на свій смак.
Дуже важливо наносити засіб приблизно за півгодини до виходу з будинку, щоб він почав діяти. Наносити крем потрібно досить рясно, економія в рази знизить ступінь захисту.
Увага! Не всі засоби захисту однаково безпечні для вагітних. Звертайте увагу на склад, зазначений на упаковці. Якщо містяться консерванти, барвники, різні ароматизатори, краще вибрати інший варіант. Справа в тому, що багато вагітних і без того схильні до алергії і додаткові подразники їм ні до чого.
Чи можна вагітним купатись в морі/річці?
У багатьох жіночих журналах можна прочитати про користь плавання для майбутніх мам. Це відмінне тренування для м’язів і практично повна відсутність ризику для здоров’я. Але відсутність ризику — це тільки в басейні, під наглядом досвідченого інструктора, а от у відкритому водоймищі купання може бути небезпечним. Чому ж?
- По-перше, небезпечно купатися з 11 до 17 дня через можливі сонячні опіки.
- По-друге, небезпечно купатися, якщо температура води нижче 20 градусів. Справа в тому, що практично у всіх майбутніх мам є підвищений ризик виникнення судом в області гомілок. Якщо далеко запливете і трапиться судома, можна і не виплисти.
Купатися потрібно тільки в теплій воді, далеко не запливати. Щодо водойм зі стоячою водою, також свої рекомендації — там чистота води залишає бажати кращого, як правило. Перш ніж заходити у воду, переконайтесь, що купання тут дозволено і у водоймі немає збудників небезпечних інфекцій.
Засмагати заборонено, якщо у вагітної діагностовано:
- цукровий діабет;
- хвороби щитоподібної залози;
- мастопатія;
- гіпертонічна та ішемічна хвороба серця;
- захворювання крові;
- передлежання плаценти;
- загроза переривання вагітності.
Висновок
Отже, купатися та засмагати під час вагітності можна, якщо у вас немає протипоказань від лікарів та вищезазначених хвороб. Проте обов’язково потрібно дотримуватися основних правил. Засмагати вагітній можна до 11 години ранку та з 17 години вечора. Обов’язково за півгодини до виходу надвір наносити сонцезахисний крем. Під час купання не запливати далеко, адже може трапитись судома, що дуже небезпечно! Дуже важливе значення має чистота води у водоймі. Якщо виникають сумніви, то краще відмовитись від купання.
Не забувайте про достатнє пиття. Вагітна має випивати 1.5 літри чистої води на день, аби уникнути зневоднення організму. Також варто сказати, що не рекомендовано активно засмагати до 12-ти тижнів вагітності і з 30-го тижня.