Зараз можна насолоджуватися своїм прекрасним становищем і потихеньку готуватися до зустрічі з малюком.
Тим часом плід, як і раніше, робить свою головну роботу – зростає і розвивається. У малюка все добре, йому комфортно і тепло. До цього часу він вже багато чого вміє, але ще більшому навчиться.
Розвиток плода на 18 тижні
Плід вже повністю сформований і зовсім схожий на маленьку людину, у нього є всі необхідні органи, які вже функціонують. Проте йому знадобитися ще чимало часу, щоб зміцніти і підготуватися до зустрічі із зовнішнім світом. Звичайно ж, якщо дитина народиться на цьому терміні, то вона не виживе, саме тому майбутній мамі потрібно берегтися, щоб вагітність протікала якомога спокійніше.
Внутрішні зміни
- Продовжує удосконалюватися слуховий апарат плода. Малюк вже добре чує і здатний відрізняти занадто гучні звуки, вони навіть можуть його налякати, так що краще уникати занадто гучних місць. Дуже важливо, щоб ви розмовляли зі своїм дитинчам, це діє на нього дуже сприятливо. Можете вмикати класичну музику, вона також подобається малюкам.
- Реагує на світло. Хоча більшу частину часу очі плода закриті, він все одно здатний розрізнити світло і темряву. Відкриває очі малюк вкрай рідко, але буває таке, що майбутнім батькам вдається побачити це на УЗД.
- Плід продовжує запасатися жирком. Цей жир є джерелом енергії, а також допомагає регулювати теплообмін.
- Продовжують зміцнюватися кістки, тому не забувайте їсти багаті кальцієм продукти.
- Інтенсивно розвивається м’язова система. Малюк вже досить зміцнів, тому активно рухається. Уже вміє тримати голівку рівно і перевертатися.
- Завершується формування статевої системи. У дівчаток всі органи статевої системи знаходяться в порожнині малого тазу. А от у хлопчиків яєчка поки що не опустилися і знаходяться в черевній порожнині.
- Активно розвивається головний мозок. На цьому терміні відбувається інтенсивне ділення нейронів, налагоджуються життєво важливі зв’язки між ЦНС і внутрішніми органами.
- Темпи росту на цьому терміні трохи сповільнюються.
Зовнішні зміни
- Тіло пропорційно складено.
- Волоссячко продовжує рости, стає більш щільним.
- Вже є нігтики, правда, зараз вони дуже тоненькі.
- На пальчиках вже є візерунки відбитків.
- Все більше промальовуються риси обличчя.
Вага та розмір плода
Ваш малюк вже значно підріс. На 18-му тижні вагітності плід важить близько 150 грам. Його зріст знаходиться в межах 12-14 сантиметрів. На цьому терміні вашого малюка можна порівняти з манго середнього розміру.
Відчуття вагітної на 18 тижні
Цілком ймовірно, що на вісімнадцятому тижні вагітності ви вперше відчуєте ворушіння плода, звичайно, якщо цього ще не сталося. Період з 16 по 22 тиждень кожна вагітна повинна відчути перші поштовхи свого малюка.
Якщо після 22-го тижня малюк все ще не дав про себе знати, то це повинно насторожити майбутню матусю, потрібна консультація гінеколога. Перші ворушіння всі мами описують по-різному. Одні кажуть, що це схоже на пурхання метеликів в животі, інші ж стверджують, що це можна порівняти з плескання риби. У чому всі згодні, так це в тому, що це незабутня і дивовижна подія для кожної вагітної. Сподіваємося, що зовсім скоро і ви відчуєте це щастя.
Крім цієї прекрасної події, на 18-му тижні вас можуть супроводжувати ще багато відчуттів, не всі вони приємні, але що поробиш.
- Можуть з’явитися болі в попереку. Животик вже значно підріс, а значить і навантаження на спину збільшилося. Якщо у вас болить поперек, то починайте носити бандаж, він повинен полегшити стан. Дуже важливо правильно його одягати, стежте за тим, щоб животик ніде не перетискало.
- Незручності під час сну. Дуже часто вагітні скаржаться, що їм незручно спати, оскільки заважає живіт. Зробити сон комфортним допоможе спеціальна подушка для вагітних. Її можна купити в магазині, або ж замовити в інтернеті. Більшість вагітних відгукуються позитивно про таке пристосування і стверджують, що спати так зручніше.
- Тіло поступово округляється. Змінюються риси обличчя, ніс і губи збільшуються в розмірах. Недарма ж кажуть, що вагітну можна впізнати по обличчю.
- Можуть з’явитися пігментні плями. Справа в тому, що на цьому тижні у плода починає функціонувати епіфіз. Епіфіз – це орган, в якому синтезується мелатонін, відповідальний за утворення пігментів в меланоцитах. Тобто тепер в організмі вагітної два таких органи, що і підвищує ризик утворення плям. Але не турбуйтесь, як правило, незабаром після пологів всі ці плями безслідно зникають.
- Печія. Намагайтеся не їсти занадто гостру їжу і не переїдайте. Не забувайте пити чисту воду – це допоможе впоратися з печією.
- Закреп, здуття живота. Якщо у вас з’явилися подібні проблеми, то вирішити їх допоможе тільки правильне харчування. Трохи пізніше ми поговоримо про нього.
- Часте сечовипускання. Матка істотно збільшилася в розмірах і вже тисне на сечовий міхур, що і викликає часті ходіння в туалет. Ні в якому разі не можна терпіти і допускати застою сечі, оскільки може підключитися інфекція, лікувати яку буде складно.
- Підвищення апетиту. Малюк росте, а значить майбутня мама хоче більше їсти. Не потрібно їсти за двох, але й ходити голодною також заборонено. Намагайтеся їсти смачно і корисно.
Збільшення ваги вагітної на 18 тижні
До цього терміну вагітна жінка може набрати від 4 до 6 кілограм додаткової ваги. Звичайно ж, все дуже індивідуально і рівнятися під якісь стандарти не можна. Повні жінки до цього терміну, як правило, набирають більше. Слід пам’ятати про те, що за час всієї вагітності допускається набрати 11-16 кілограмів, ця вага є найбільш оптимальною. Якщо ж набрати занадто багато, то після пологів буде дуже складно прийти в форму.
Аналізи і обстеження
Швидше за все на цьому тижні у вас запланований візит до гінеколога, оскільки відвідувати його потрібно кожні 2 тижні. Загальний аналіз крові і сечі потрібно робити перед кожним візитом. Крім цього, лікар повинен виміряти вам тиск, зважити і зробити заміри животика. Висота дна матки на 18-му тижні приблизно 16-21 см.
До того ж період з 17 по 22 тиждень є найбільш оптимальним для проведення другого ультразвукового скринінгу. Тому ваш лікар повинен видати вам направлення на УЗД, можливо, це станеться саме на цьому тижні. На цьому УЗД фахівець визначить точне положення плаценти, а також оцінить загальний стан плода, чи все нормально, чи розвивається плід нормально, згідно з термінами. Визначити стать дитини на цьому терміні не важко, швидше за все вам скажуть, кого ви очікуєте.
Болі в животі на 18 тижні
Дискомфортні відчуття в животі можуть з’явитися через розтягнення зв’язок, що утримують матку. Крім цього, закрепи, здуття живота також можуть викликати болісні відчуття. Щоб уникнути подібних симптомів, потрібно правильно харчуватися.
Якщо на цьому тижні у вас почав твердіти (кам’яніти) живіт, з’явилися тягнучі болі внизу живота, то терміново зверніться до лікаря. Подібний стан вказує на гіпертонус матки, що загрожує вагітності. Грамотний лікар розкладе все по поличках і за необхідності призначить лікування.
Секс на 18 тижні вагітності
Якщо немає протипоказань, то сексом можна займатися. Животик ще не дуже великий, токсикозу немає, емоційний стан вже давно стабілізувався, ніщо не перешкоджає вам насолодитися один одним.
Секс заборонений, якщо:
- підтікають навколоплідні води;
- плід розташований занадто низько;
- багатоплідна вагітність;
- болі;
- багаторазове невиношування вагітності.
Харчування вагітної на 18 тижні
Правила харчування залишаються такими ж. Намагайтеся їсти правильну їжу і часто, тоді вашому організму і малюкові буде вистачати всіх необхідних речовин. У другому триместрі вагітності дуже важливо, щоб в раціоні були продукти, багаті на омега-3, кальцій, вітамін D і залізо. Давайте з вами ознайомимося зі списком продуктів, які необхідно вживати кожній вагітній на цьому терміні. Крім цього, ви побачите, що потрібно виключити зі свого раціону, щоб не нашкодити малюкові.
Рекомендовані продукти
- Риба та морепродукти. Якраз риба і морепродукти багаті жирними кислотами омега-3, білками, фосфором, йодом, які так необхідні для організму плода. Звичайно ж, краще їсти морську рибу: хек, лаврак, тріска, нототенія, лосось, форель, сьомга. При цьому важливо розуміти, що кожен день їсти рибу не потрібно, досить 2-3 разів на тиждень по 200-300 грамів. Також варто зауважити, що їсти можна далеко не всю рибу, оскільки є види, які містять занадто багато небезпечної для плода ртуті. До їх числа можна віднести: тунця, рибу-меч, акулу, королівську макрель, всім звична скумбрія також накопичує ртуть. Будьте пильні і вибирайте безпечні сорти риби, щоб не нашкодити ні собі, ні малюкові.
- М’ясо. Якісне м’ясо має бути присутнім в раціоні кожної вагітної. З усіх звичних нам видів м’яса найбільш не корисним вважається свинина. Телятина, яловичина, кролятина, курятина, індичка – найбільш корисні види м’яса під час вагітності.
- Свіжі овочі, фрукти і зелень є прекрасними джерелами вітамінів. Якщо ви не схильні до алергій, то їсти можна все, але при цьому знати міру. Якщо ж ви алергік, то вибирайте вітчизняні фрукти й овочі. Готувати овочі краще на пару або ж їсти сирими, так в них збережуться всі корисні речовини.
- Каші. Всілякі каші будуть прекрасним гарніром до м’яса або риби. При цьому намагайтеся вибирати каші з необробленого зерна, оскільки в їх оболонці і містяться всі вітаміни та мікроелементи.
- Яйця. Цей продукт багатий білком, який так необхідний вашому малюкові, тому не забувайте їсти яйця. Але знову ж таки знайте міру, можна з’їсти не більше 4-5 яєць на тиждень, оскільки жовтки містять багато холестерину. Краще не їсти яйця «в смятку», оскільки там можуть бути хвороботворні бактерії.
- Молочні продукти. Всі молочні продукти багаті кальцієм, а він необхідний для організму плода. Їжте сир, сметанку, йогурти, пийте кефір. Намагайтеся вибирати молочку без додаткових компонентів – цукру, консервантів, ароматизаторів, стабілізаторів та іншого.
Від чого потрібно відмовитися
- Алкоголь в будь-якому вигляді.
- Копченості, сосиски, ковбаси.
- Сирі яйця і некип’ячене молоко. Можна заразитися сальмонелою, що при вагітності вкрай небезпечно.
- Сира, в’ялена, копчена риба. Є дуже високий ризик заразитися паразитами, від яких буде дуже складно позбутися, оскільки таблетки від глистів заборонені під час вагітності.
- Жирна, занадто гостра і солона їжа. Потрібно їсти просту їжу з невеликою кількістю спецій. Якщо ж ви будете захоплюватися прянощами і сіллю, то ризикуєте зіпсувати шлунок, кишечник, до того ж можуть з’явитися сильні набряки.
- Майонез, соуси з магазину. Думаю, вивчивши склад подібних продуктів ви і самі не захочете їх їсти.
- Сири з пліснявою, м’які види сирів. Всі вони можуть містити бактерії лістерії.
- Лісові гриби. Якщо ви не уявляєте своє життя без грибів, то можна з’їсти трішки шампіньйонів, оскільки вони вирощені в безпечному середовищі.
Приклад меню на день
Сніданок: мюслі з йогуртом і полуницею.
Перший перекус: бутерброд з чорного хліба з маслом і твердим сиром.
Обід: суп з сочевицею, салат з сезонних овочів.
Другий перекус: сир з медом, чай.
Вечеря: бурий рис, запечена риба, салат з морської капусти.
Рекомендації
- Побільше гуляйте на свіжому повітрі.
- Якщо ви добре почуваєтесь, то займіться важливими домашніми справами. Коли животик підросте, то прибирати в будинку буде складно, тому можете зробити генеральне прибирання зараз, тільки без фанатизму.
- Підтягніть хвости на роботі, якщо вони є.
- Проведіть час з коханим. Якщо час і фінанси дозволяють, рушайте в подорож, тільки не в екзотичні країни. Дуже важливо зараз насолодитися спілкуванням з своїм партнером, адже після народження малюка на все буде не вистачати часу.
- Подумайте про вибір імені для свого малюка.