Емоційний стан вагітної на висоті, оскільки гормональні сплески позаду і жінка нарешті може насолодитися вагітністю в повній мірі. У плода також все добре. Він, як і раніше, росте і розвивається у вашому животику. Організм малюка невпинно продовжує удосконалюватися.
Розвиток плода на 15 тижні
На цьому терміні вагітності ваш малюк росте буквально не по днях, а по годинах. Всі його органи вже сформовані і навіть функціонують.
Внутрішні зміни
- Починається ріст кори головного мозку. Нервові клітини малюка починають інтенсивне ділення. На обох півкулях мозку починають з’являтися звивини. Організмом плода вже керує його власна ЦНС.
- До цього часу серце плода вже повністю сформоване і активно функціонує. Ви не повірите, але таке маленьке сердечко перекачує близько 20 літрів крові за добу, забезпечуючи безперервне кровопостачання до всіх органів і систем.
- Ендокринна система активно включається в роботу. На початку цього тижня починають функціонувати клітини гіпофіза. Гіпофіз займається продукуванням життєво важливих гормонів, які відповідають за ріст організму, обмінні процеси і репродуктивну функцію.
- Уже активно функціонують нирки. Вони виводять сечу з організму плода в навколоплідні води. Відбувається це близько 10 разів на день. Але не лякайтеся, навколоплідні води регулярно змінюються, і малюк знаходиться в стерильній рідині.
- Якщо ви очікуєте хлопчика, то вам буде цікаво дізнатися, що в його організмі вже виробляється тестостерон (основний статевий чоловічий гормон). У дівчаток же гормони почнуть вироблятися трохи пізніше.
- Ваш малюк активно рухається, що сприяє розвитку м’язової тканини.
- Вже сформовані всі молочні зуби, а їх 20.
- Плід вже чує, тому бажано якомога більше спілкуватися зі своїм чадом, йому це потрібно.
- Реагує на яскраве світло.
Зовнішні зміни
- Ваш малюк продовжує постійно змінюватись і вдосконалюватись. На 15-му тижні вагітності ніжки плода нарешті «наздогнали» ручки. Тепер тіло малюка виглядає більш пропорційно, ніж раніше.
- Пушкове волосся на голівці і брівках (лагуно) стає більш щільним.
- Шкіра плода також щільнішає, крізь неї вже не так проглядаються кровоносні судини.
- Обличчя вашої майбутньої дитини вже сформоване. Тепер воно буде тільки вдосконалюватися. Якщо ви зробите УЗД на цьому тижні, то цілком ймовірно, що вдасться його роздивитися.
Вага та розмір плода
На п’ятнадцятому тижні ваш малюк важить близько 70 грамів. А ось зріст складає 10 або трохи більше сантиметрів. Погодьтеся, плід істотно підріс і всього через пару тижнів ви вже зможете відчути перші рухи свого чада.
Відчуття вагітної на 15 тижні
Як ви вже, напевно, знаєте другий триместр вагітності вважається найбезпечнішим і найлегшим. На цьому тижні вагітності вас можуть супроводжувати такі відчуття.
- Риніт. Він навіть називається «риніт вагітних». Закладеність носа може з’явитися через те, що крізь слизову оболонку носа проходить великий об’єм крові. Це не страшно! Якщо ви можете нормально дихати, то капати ніс не потрібно. Якщо ж дихання утруднене, то проконсультуйтеся з лікарем і він призначить краплі, які дозволені при вагітності.
- Емоційний стан, як правило, стабільний. Вагітна відчуває радість та приємне хвилювання. Проте буває, що на цьому терміні жінки відчувають якісь негативні емоції. Все дуже індивідуально, але потрібно налаштовувати себе тільки на позитив.
- Може з’явитися забудькуватість. Особливо це помітно, якщо ваша робота пов’язана з регулярним розумовим навантаженням. Але це абсолютно нормальне явище на цьому терміні і боротися з ним не потрібно. Все пройде само собою.
- Ви можете відчувати дискомфорт внизу живота. Оскільки матка постійно збільшується в розмірах, то зв’язки, що її утримують, починають розтягуватися, викликаючи дискомфортні відчуття. Це цілком нормальне явище, тому не хвилюйтеся.
- На 15 тижні вагітності вже можна відчути перші ворушіння плода. правда, такого щастя можуть удостоїтися, як правило, повторнородящі жінки. Якщо ж для вас це перша вагітність, то чекати потрібно ще тиждень-два.
- На цьому тижні у вагітної можуть з’явитися проблеми з зубами. Зараз плід особливо потребує кальцію і якщо з їжею його надходить недостатньо, то він буде вимиватися з організму майбутньої мами. Саме тому ретельно стежте за своїм раціоном харчування.
- Можуть з’явитися напади запаморочення. Справа в тому, що обсяг крові вагітної жінки істотно збільшується, а це може спровокувати перебої в роботі серця і перепади тиску. Це не страшно, якщо справа не доходить до непритомності. Якщо ж запаморочення настільки сильне, що ви втрачаєте свідомість, то потрібно порадитися з лікарем. При такому стані дуже важливо не гуляти самій на вулиці. намагайтеся, щоб поруч постійно хтось був і зміг вас привести до тями.
Збільшення ваги вагітної на 15 тижні
На цьому тижні оточуючим буде важко не помітити ваш животик, адже він вже значно збільшився. Відносно збільшення у вазі, то до 15 тижня вагітності жінка може набрати додаткових 4 кілограми. Але знову ж таки все дуже індивідуально. Деякі жінки можуть набрати всього 2 кг до цього часу – все це в межах норми.
Якщо ж ви стрімко набираєте вагу під час вагітності, то переглянете свій раціон харчування.
Аналізи і обстеження
П’ятнадцятий тиждень є тижнем релаксу. Всі необхідні аналізи та обстеження, як правило, позаду. На облік по вагітності ви також повинні були стати в період з 10 по 13 тиждень. Тому тепер насолоджуйтеся своїм прекрасним становищем.
Якщо ж вагітність протікає з проблемами, то цілком ймовірно, що на цьому тижні вам можуть призначити якісь додаткові аналізи або ж УЗД.
Болі в животі на 15 тижні
Як і раніше, так і на цьому тижні уважно стежте за своїми відчуттями, особливо в області живота.
Дискомфортні відчуття внизу живота можуть з’явитися через розтягнення зв’язок, що утримують матку. Як правило, після відпочинку такі неприємні відчуття зникають.
Якщо ж у вас тягне або ріже внизу живота, якщо він стає твердим і ніби кам’яніє, а відпочинок при цьому не допомагає, то тут потрібна термінова консультація лікаря. подібний стан, найчастіше, вказує на загрозу викидня. Але панікувати не потрібно, Зараз у лікарів є можливість допомогти зберегти вагітність і народити здорового малюка.
Секс на 15 тижні вагітності
При нормальному перебігу вагітності сексом можна і потрібно займатися. Позитивні емоції підуть тільки на користь майбутній мамі. До того ж більшість вагітних жінок відзначають посилення лібідо на цьому терміні, так що не стримуйте себе. Звичайно ж, про жорсткий секс варто забути на період вагітності.
Харчування вагітної на 15 тижні
Мабуть, ні для кого не секрет, що харчування вагітної жінки має бути правильним і збалансованим. Вам потрібно постаратися вживати правильну кількість білків, жирів і вуглеводів.
Білки потрібні як будівельний матеріал для вашого малюка. Саме з спожитих вами білків і буде будуватися організм малюка протягом всієї вагітності.
Вуглеводи потрібні для енергії, а вона вам стане у нагоді. До того ж, завдяки вуглеводам ми відчуваємо ситість.
Жири сприяють засвоєнню вітамінів і також є джерелом енергії.
Так ось, щоб все це надходило у ваший організм в достатній кількості, потрібно ретельно продумувати своє меню на день. Для цього ви повинні знати, які продукти необхідно включити в свій раціон, а від яких відмовитися.
Рекомендовані продукти
- М’ясо. Найкраще зупинити свій вибір на нежирному м’ясі. Це може бути індичка, курятина або ж телятина. Можна їсти кролика, тільки будьте обережні, адже там багато дрібних кісточок. При цьому дуже важливо, як ви готуєте м’ясо. Звичайно ж, якщо ви взяли хороший шматок індички, а готуєте його в літрі жиру, то користі буде мало. М’ясо краще запікати, варити або ж тушкувати.
- Риба та морепродукти. Рибу можна їсти будь-яку, якщо ви впевнені в її якості. Якщо ви в магазині помітили, що риба деформована, змінила свій колір, то відмовтеся від покупки.
- Свіжі овочі та фрукти. Найкраще вживати в сирому вигляді, так збережеться вся їх корисність. Якщо ж для вас це неприйнятно, то варіть або тушкуйте овочі, тільки недовго, щоб збереглося якомога більше вітамінів.
- Каші. Найкраще купувати каші з цільного зерна, в них збережено більше вітамінів і мікроелементів. Але, на жаль, такі каші довго варяться і це незручно. Але ви завжди можете замочити крупу на ніч, тоді вона звариться набагато швидше.
- Молочні продукти. Як вже розповідалося раніше, під час вагітності дуже важливий кальцій. Так ось молочні продукти допоможуть поповнювати його рівень. Звичайно ж, найкраще брати нежирні продукти.
- Горіхи, сухофрукти, насіння. Все це буде корисно і для малюка, і для вас. При цьому їх потрібно дуже ретельно вибирати. Справа в тому, що зараз сухофрукти обробляють різними хімікатами, щоб вони довше зберігалися і мали товарний вигляд. Як правило, вони виглядають дуже красиво, яскраво і апетитно, але все це досягається не природним способом. Найчастіше використовують сорбінову кислоту (Е200-202), діоксид сірки і сульфіти (Е220, Е221, Е225, Е226). Все це вкрай небажано для вагітної і для плода. Тому дуже уважно читайте склад.
- Соки, фреші, морси. Це не тільки корисно, але й дуже смачно. Звичайно ж, краще пити соки власного виробництва, оскільки якість магазинних, м’яко кажучи, не дуже. Але знайте міру, так як у всіх соках високий рівень кислоти, а це може негативно позначитися на шлунку і кишечникові. Особливо важливо дотримуватися міри вагітним, у яких гастрит або виразкова хвороба.
Від чого потрібно відмовитися
- Алкоголь.
- Смажена, жирна, занадто гостра їжа.
- Копченості. Різні ковбасам, баликам не місце у «вагітному меню». Під забороною також копчена і сиров’ялена риба.
- Чорний чай і кава. Якщо вам не вдається виключити ці напої зі свого раціону, то хоча б істотно знизьте їх кількість. Однією чашки кави на день буде цілком достатньо. Чаю можна випити дві чашки, тільки неміцного.
Приклад меню на день
Сніданок: омлет з овочами (цукіні, помідорчик, перчик). Можна випити чашечку чорного ароматного чаю і з’їсти плитку чорного шоколаду.
Перший перекус: бутерброд із цільнозернового хліба з твердим сиром, стакан соку.
Обід: суп з сочевицею, запечена телятина і салат з сезонних овочів. Можна випити трав’яний чай.
Другий перекус: фрукти, можете вибрати, що вам більше подобається. Це можуть бути банани, яблука, персики. Можна навіть зробити фруктовий салат, тільки без додавання цукру.
Вечеря: запечена в духовці скумбрія з лимончиком, рис і салат з моркви.
Рекомендації
- Запишіться на курси для вагітних. Якщо ви не зробили цього раніше, то зараз саме час. Відвідування таких курсів буде особливо корисним, якщо для вас це перша вагітність. Адже там фахівці розповідають про те, як повинна проходити вагітність, на що слід звернути додаткову увагу, про майбутні пологи і багато іншого.
- Сходіть на прийом до стоматолога. Дуже часто у вагітних спостерігаються проблеми з зубами. Краще сходити на прийом заздалегідь, щоб фахівець оцінив стан ваших зубів.
- Побільше гуляйте на свіжому повітрі. Якщо ви почуваєте себе добре, то гуляти потрібно кожен день. З собою завжди беріть маленьку пляшечку води і щось перекусити.
- Якщо є старші діти, то приділіть їм зараз якомога більше уваги, оскільки після народження малюка часу на все катастрофічно не вистачатиме. При цьому часто буває так, що старша дитина відчуває себе покинутою та непотрібною. Тому зараз саме час готувати її до майбутніх змін в сім’ї.
- Задумайтесь про вибір пологового будинку і лікаря, який буде приймати пологи. Дуже важливо заздалегідь знайти хорошого, компетентного лікаря, в якому ви впевнені.