Ось і настав шостий тиждень вагітності, а це майже половина першого триместру. Цього тижня плід продовжує стрімко розвиватися і рости. Організм і тіло вагітної також починають змінюватися.
Шостий тиждень вагітності є критичним, оскільки величезна кількість викиднів відбувається саме на цьому тижні. Саме тому ви повинні знати про всі зміни, які можуть трапитися на цьому тижні, щоб на негативні моменти відповідно відреагувати. У цій статті ви дізнаєтеся, як розвивається малюк на шостому тижні, чого слід очікувати майбутній мамі від свого організму на цьому тижні, що краще їсти. Також поговоримо про всі небезпеки, які можуть підстерігати жінку на шостому тижні вагітності.
Розвиток плоду на 6 тижні
Плід, як і раніше, займається своєю важливою роботою – росте і розвивається. Всі його органи і системи удосконалюються, щоб активно включитися в роботу.
Внутрішні зміни
- На шостому тижні вагітності починає закриватися нервова трубка. Щоб трубка закрилася успішно і не виникло ніяких ускладнень, в організмі вагітної повинен бути достатній рівень фолієвої кислоти. Саме цей вітамін в рази знижує ризик виникнення дефектів нервової трубки. Це дуже важливо, адже саме з нервової трубки формується головний і спинний мозок, а також вся центральна нервова система майбутньої дитини.
- Якщо ж з якихось причин процес закриття нервової трубки порушується, то це може потягти за собою несумісні з життям хвороби. На щастя, такі патології виникають рідко, але все ж можливі, тому не забувайте про вітамін В9 (фолієва кислота).
- На цьому тижні у ембріона утворюються кінцівки, але поки вони схожі на невеликі відростки. На крихітних ручках вже починають формуватися зачатки кистів рук, а потім і пальчиків. На ручках навіть можна розгледіти місця, призначені для ліктьових суглобів. Ніжки ембріона розвиваються повільніше, поки вони залишаються в зародковому стані (у вигляді горбочків).
- Шостий тиждень є важливим для розвитку головного мозку ембріона, оскільки на цьому тижні остаточно диференціюються ділянки головного мозку плоду. У нього вже є всі відділи, але вони схожі на маленькі бульбашки. Знадобиться ще багато часу для того, щоб мозок остаточно сформувався, але початок покладено.
- Продовжує формуватися нервова, серцево-судинна, дихальна, травна, видільна і серцево-судинна системи. У процесі формування перебувають і внутрішні органи плоду: шлунок, підшлункова залоза, печінка, легені, селезінка, бронхи, трахея. Саме на шостому тижні вагітності формується тимус – орган імунної системи, який регулює роботу імунної системи, а також деякі метаболічні процеси.
- Серце ембріона ще незріле і являє собою маленьку, двокамерну трубку. Але це серденятко вже б’ється, здійснюючи 140 ударів в хвилину. Щоб послухати серцебиття крихти знадобитися дуже потужне обладнання. На передсердя сердечко розділиться тільки на наступному тижні.
- На цьому етапі вже починає формуватися хрящова тканина. Формування якої буде тривати протягом усього другого місяця вагітності. У ембріона починають утворюватися м’язи, сухожилля і навіть кістки. Грудна клітка теж в процесі зародження.
- Ви тільки уявіть у вашого малюка вже починає з’являтися лице. Видно зачатки очей, тільки зараз вони дуже широко посаджені, але з часом все прийде в норму. Уже можна розгледіти носик, ротик і вушка, вимальовуються щелепи. Звичайно ж, все це поки не схоже на органи дорослої людини, але для повноцінного формування у малюка є ще багато часу.
- Швидко розвивається і плацента, яка захищає плід від багатьох негативних факторів навколишнього середовища. Яка також буде відповідати за харчування і дихання вашої майбутньої дитини протягом усіх 9 місяців. На цьому ж терміні плацента поки ще не виконує всі свої прямі обов’язки, оскільки вона тільки формується. Саме тому майбутня матуся повинна по можливості виключити всі негативні фактори, які можуть нашкодити малюкові.
Вага та розмір плода
Всі ці величезні зміни відбуваються в ще такому крихітному організмі. Ріст ембріона становить приблизно 4-9 міліметрів. А ось важить плід вже 1-1.5 грама. Зараз ваша майбутня дитина схожа на зернятко сочевиці або горошинку чорного перцю.
Відчуття вагітної на 6 тижні
В організмі майбутньої мами теж відбувається маса змін. З’являється багато нових відчуттів, пов’язаних з вагітністю, що наступила. Але варто відзначити, що тут все дуже індивідуально. Більшість жінок відчувають симптоми вагітності на 6 тижні, але є дами, у яких крім позитивного тесту на вагітність, більше немає ніяких симптомів, ознак і відчуттів. Сьогодні ми розглянемо всі можливі симптоми й відчуття, які можуть супроводжувати вас на шостому тижні вагітності.
- Головні болі, запаморочення. Часто вагітні жінки скаржаться на головні болі на ранніх термінах. А також на запаморочення, яке може закінчитися навіть непритомністю. Такий стан у вагітної може бути викликано ослабленням тонусу м’язової оболонки кровоносних судин. Виною всьому цьому колосальна гормональна перебудова, яка є стресовою для жіночого організму.
- Втома і сонливість. На ранніх термінах вагітності більшість жінок відчувають підвищену слабкість. До того ж постійно хочеться спати. Не хвилюйтесь, такий стан характерний для першого триместру, незабаром ці симптоми зникнуть, і ви будете насолоджуватися вагітністю.
- Безсоння. Хоча це і суперечить попередньому симптому, але таке дійсно буває. Є відсоток жінок, які страждають безсонням під час вагітності. Точної причини виникнення безсоння під час вагітності назвати ніхто не може. Може це відбувається через кардинальну перебудову жіночого організму, в тому числі гормональну. Точної причини немає, а ось боротися з безсонням, на жаль, дуже складно. При виникненні такого симптому, лікарі рекомендують: збільшити кількість прогулянок на свіжому повітрі, дотримуватися режиму дня, правильно харчуватися, виключити чай і каву зі свого раціону, добре провітрювати приміщення, в якому спить вагітна.
- Токсикоз. Перший триместр вагітності – час токсикозу. Не завжди, але в більшості випадків. Напади нудоти, підвищене слиновиділення, блювання, зниження апетиту, втрата ваги, зниження артеріального тиску, неадекватна реакція на звичні запахи – все це симптоми раннього токсикозу. Якщо токсикоз сильний, жінка відчуває страшну слабкість, майже нічого не їсть, втрачає вагу, то лікарі можуть призначити певні ліки для полегшення стану. Якщо ж токсикоз можна терпіти, то радять саме це.
- Вугровий висип. Активно вируючі гормони можуть спровокувати підвищене вироблення шкірного сала, що загрожує появою прищів і навіть вугрової висипки.
- Запори. Найчастіше з такою проблемою стикаються пізніше, у другому, третьому триместрі. Але запор може бути і на початку вагітності. Ні в якому разі не можна ігнорувати проблему! Якщо не вдається вирішити проблему за допомогою харчування, то зверніться до фахівця.
- Емоційні розлади. Великий відсоток вагітних жінок відзначають нестабільний емоційний стан під час вагітності, особливо на її початку. Це може бути часті перепади настрою, надмірна дратівливість, може з’явитися підвищена тривожність. Винні всі ті ж гормони, які буквально вирують в організмі вагітної. Нічого страшного в цьому немає, симптом зникне, щойно гормональний фон стабілізується. Зараз ви можете попросити своїх рідних і близьких постаратися не дратувати вас, адже вам зараз дуже складно, і вони повинні зрозуміти це.
- Озноб. Частенько вагітних на шостому тижні вагітності морозить. Якщо температура тіла при цьому не підвищується, ознак застуди немає, то це цілком нормальне явище. Для підтримки оптимальної температури плодового яйця необхідна підвищена концентрація прогестерону. Вироблення цього гормону супроводжується сповільненою тепловіддачею і проявляється ознобом – індивідуальною особливістю жіночого організму. Але будьте дуже уважні, якщо вас морозить довгий час, підвищується температура тіла, з’являються кров’янисті виділення, то терміново до лікаря. Все це може бути ознакою вагітності, що завмерла або майбутнього викидня.
На цьому тижні в вагітної жінки вже може з’явитися маленька надбавка у вазі, всього 500-600 грам. Хоча вага може трохи і додатися, але живіт поки не росте, оскільки ембріон ще крихітний.
Харчування вагітної на 6 тижні
На шостому тижні вагітності харчування жінки має бути здоровим і різноманітним. Пора сказати «ні» жирним, смаженим, занадто солоним і гострим стравам. А також солодощам, консервованим продуктам і солодкій газованій воді. Копченості теж варто виключити з раціону.
Вагітна повинна їсти багато свіжих овочів і фруктів. Овочі краще готувати на пару або їсти сирими, щоб вони не втрачали корисні речовини. Фрукти можна їсти всі, якщо ви не страждаєте алергіями. Якщо вагітність припадає на весняно-літній період, то не обходьте стороною різні ягоди. Звичайно ж, у всьому потрібно знати міру.
М’ясо краще обирати нежирних сортів. Зупиніть свій вибір на курячій грудині, індичці і телятині. Свинина дуже жирна, тому її не рекомендують вагітним. Готувати м’ясо також краще на пару або просто відварювати. Чим менше жиру, тим краще.
Рибку обирайте морську. Вона багата йодом, який необхідний при вагітності. Також риба є незамінним джерелом поліненасичених жирних кислот омега-3, білка і вітаміну D. Дуже зручно запікати рибу в духовці – швидко, смачно і корисно.
На цьому тижні дуже важливо, щоб вагітна жінка отримувала достатню кількість фосфору і кальцію. Отримати ці компоненти можна з молока, кефіру і сиру.
Горіхи і сухофрукти також показані вагітним, оскільки вони наповнені необхідними вітамінами і мікроелементами. Горіхи містять велику кількість рослинних білків, вуглеводів, харчових волокон і жиру з високим вмістом поліненасичених жирних кислот, вітаміну Е, вітамінів групи В, калію, магнію, кальцію, фосфору, заліза, марганцю, міді. Це також прекрасний спосіб перекусити протягом дня.
Мабуть, ви вже не раз чули про корисність фолієвої кислоти на ранніх термінах вагітності. Так ось найбільше її кількість міститься в зелені. Зелений салат, шпинат, петрушка, спаржа, броколі, брюссельська капуста, селера – джерела цього вітаміну. Квасоля, горох і сочевиця також багаті фолієвою кислотою, тому не забудьте включити їх до раціону.
Правильний режим пиття також потрібно дотримуватися. За день вагітна повинна випивати 1.5-2 літра чистої води. Звичайно ж, дуже важливо правильно розподілити прийоми води. Ближче до вечора потрібно істотно скорочувати обсяги випитого, щоб вночі не бігати в туалет. Намагайтеся основну частину водички випити вранці і вдень, а після 6 вечора вже пити, якщо дуже хочеться.
Якщо на шостому тижні вагітності вас мучить токсикоз, то харчування можна скорегувати. Якщо вас нудить від м’яса і риби, то спробуйте замінити їх іншими білками. Наприклад, бобами, горіхами, соєю. Звичайно ж, як тільки токсикоз відступить, то поверніть ці продукти в своє меню, оскільки вони потрібні для вашого організму і для організму вашого малюка. Якщо не хочете їсти фрукти, то зосередьте свою увагу на корисних овочах і навпаки. Пам’ятайте, завжди можна знайти спосіб замінити корисне корисним.
Рекомендації
- На цьому тижні дуже важливо сходити на консультацію до гінеколога, якщо ви не зробили цього на попередньому. Візит не можна відкладати, оскільки потрібно встановити, чи протікає вагітність нормально. Лікар повинен виключити різні патології, дати направлення на необхідні аналізи, прописати вітаміни.
- У терміновому порядку відмовтеся від куріння і алкоголю. Ці шкідливі звички можуть спровокувати серйозні порушення в розвитку плоду. Оскільки зараз все тільки зароджується і формується, дуже важливо не нашкодити! Навіть найменша доза алкоголю може згубно вплинути на ембріон. Вживання алкоголю на ранніх термінах може спровокувати мимовільний викидень. Як бачите, наслідки можуть бути дуже серйозними. Тому будьте відповідальними, адже життя і здоров’я вашої дитини у ваших руках.
- Виключіть важкі фізичні навантаження. Робити зарядку можна і потрібно. А ось підіймати тяжкості, тягати гантелі ні. Адже такі навантаження небезпечні і можуть спровокувати викидень.
- Постарайтеся уникати стресових ситуацій. звісно, складно жити зовсім без стресу, але ось мінімізувати безглузді переживання можна.
- Дотримуйтесь правильного режиму дня. Намагайтеся добре висипатися, гуляти на свіжому повітрі.
- Бережіться від застуди. Застуда вкрай небажана під час всієї вагітності, а ось в першому триместрі вона взагалі небезпечна. Застуда може негативно позначитися на закладці органів малюка і на його подальшому розвитку. Якщо у вас застуда з температурою, то це вдвічі небезпечніше, в такому випадку негайно зверніться до лікаря.
- Якщо на шостому тижні вагітності у вас з’явиться тягнучий, ниючий біль внизу живота, потрібна консультація гінеколога. У більшості випадків, при таких болях лікарі констатують загрозу викидня і ставлять таких вагітних на облік. Якщо болі не вщухають, то призначають спеціальне лікування, щоб зберегти вагітність. Будьте уважні, прислухайтеся до свого організму. На всі хворобливі симптоми у вас повинна бути одна реакція – бігти до лікаря.
- Сексуальне життя може залишатися незмінним, якщо немає загрози переривання вагітності.
- Не приймайте ліки, протипоказані при вагітності. Якщо ви захворіли, то ні в якому разі не займайтеся самолікуванням! Всі дозволені препарати вам може приписати лише лікар.