Росомаха є хижим ссавцем, що належить до сімейства куницевих, і є єдиним представником свого роду. Виділяють два підвиди тварини, один з яких мешкає в Євразії, а другий – у Північній Америці.
Росомаху можна зустріти в тайзі, в лісотундрі та частково в тундрі. У Західній Європі цей хижак поширений на півночі Скандинавського півострова і на території Фінляндії та Росії. Великі популяції тварини проживають у Сибіру.
Лігво росомахи зазвичай розташовується під вивернутим корінням дерев, в ущелинах скель та інших затишних місцях. Там вона відсипається в денний час, а ввечері вибирається на нічне полювання. Гострий слух і зір допомагають їй відмінно орієнтуватися в темряві. До потенційної здобичі росомаха безшумно підкрадається ззаду. На жертви великих розмірів вона нападає зверху, зістрибуючи з дерева або скелі.
Як уберегтися від укусів росомахи
Уникнути укусу росомахи не так вже й складно. Досить дотримуватися кількох простих правил поведінки в дикій природі, які допоможуть вам не допустити виникнення небезпечних ситуацій, які можуть призвести до травмування і отримання небажаних ушкоджень.
- Не гуляйте в місцях поширення росомах поодинці.
- Не привертайте увагу хижака предметами, які можуть викликати в нього цікавість.
- Якщо ви підозрюєте, що десь поруч перебуває росомаха, не починайте готувати або приймати їжу. Голодну тварину може привабити запах продуктів.
- Пам’ятайте, що росомахи, як і практично всі інші тварини, стають особливо небезпечними, якщо відчувають загрозу для свого потомства. Тому не підходьте до дитинчат хижака, не чіпайте їх і не грайтеся з ними.
- Будьте особливо обережні під час зустрічі з росомахою, яка поводиться в невластивій для цього хижака манері. Незвичайна поведінка тварини може бути викликана вірусом сказу.
- Майте при собі спеціальні репеленти для відлякування диких тварин.
- Не полюйте на росомаху, якщо у вас немає відповідного досвіду і навичок.
- Проявляйте обережність, підходячи до пораненого хижака.
- Не переслідуйте росомаху, особливо якщо вона поранена. Не заганяйте її в кут.
- В зоопарку не просовуйте руки в клітку з росомахами.
Які наслідки укусу росомахи
Великі гачкуваті кігті, потужні щелепи і величезні зуби, здатні перегризти сонну артерію. Ця зброя допомагає росомасі перемагати навіть сильніших і більших суперників, наприклад, оленів, лосів. Відомі випадки, коли росомаха забирала здобич навіть у ведмедя. Тому недооцінювати небезпеку контакту з нею не варто. Численні подряпини, рвані рани, пошкодження судин, сухожиль, кісток можуть стати причиною важкого каліцтва.
Як і багато інших диких тварин, росомахи можуть хворіти на сказ, вірус якого зі слиною хижака потрапляє через рану в тіло людини. Це гостре інфекційне захворювання виникає внаслідок укусу зараженої тварини. Супроводжується воно сильним ураженням нервової системи і закінчується, як правило, летальним результатом.
Крім усього іншого, у слині тварини можуть перебувати збудники й інших небезпечних захворювань і патогенні мікроорганізми.
Що не можна робити при укусі росомахи
Як і при інших укусах тварин, які можуть хворіти на сказ, не зупиняйте відразу несильну кровотечу. Кров, витікаючи з рани, забирає із собою і небезпечні мікроорганізми.
- Не робіть тугу пов’язку.
- Не зашивайте рану, не закривайте її самостійно. Доцільність цієї процедури може визначити тільки лікар.
- Не намагайтеся лікуватися своїми силами.
Яких заходів можна вжити в разі укусу росомахи
- Якщо є така можливість, промийте рану мильним розчином. Для його приготування використовуйте одну третю частину господарського мила і 2 склянки води. Через брак господарського мила можна використовувати один шматок туалетного. Тривалість промивання неглибокої рани – 5-10 хвилин, глибокої – 10-15 хвилин.
- Неглибоку рану і краї глибокої обробіть антисептиком.
- Накладіть чисту, в ідеалі – стерильну пов’язку.
- Вирушайте до найближчого травмпункту або будь-якого іншого медичного закладу.
Цікаві факти про росомаху та її укуси
- Саамі, жителі Кольського півострова, вважають росомах уособленням демонів.
- Канадські індіанці навпаки шанують росомаху за її хитрість, силу і незалежність.
- Сказ дуже поширений серед диких популяцій росомах Північної Америки.