Сьогодні ми з вами живемо у світі досягнень комп’ютерних технологій, квантової фізики і лазерної електроніки. Вони оточують нас навіть в побуті і вже давно стали буденністю. А от приблизно 100 років тому такий винахід як лазер, спричинив цілу революцію.
Термін лазер є абревіатурою, що розшифровується, як «посилення світла в результаті вимушеного випромінювання». Лазер являє собою пристрій, що перетворює енергію накачування в енергію випромінювання.
Хто ж винайшов лазер?
До історії виникнення лазера мають відношення кілька вчених. В першу чергу, це Альберт Ейнштейн, який озвучив у 1918 році припущення про наявність вимушеного випромінювання, яке є фізичною базою роботи всіх лазерів.
Далі, у 1927–1930 роках були опубліковані роботи П. Дірака, в яких він чітко теоретично обгрунтував це явище, грунтуючись на законах квантової механіки.
Вперше існування вимушеного випромінювання було експериментально підтверджено в 1928 році вченими Р. Ладенбурга і Г. Копферманном.
Як бачите, багато відомих вчених намагалися створити щось подібне на лазер, але першим, хто в дійсності винайшов робочий лазер, вважається Теодор Майман. Це сталося 16 травня 1960 року в США. До цього часу різні вчені намагалися створити діючий лазер, але їх спроби не увінчалися успіхом.
Для створення випромінювання вчений використовував штучний рубін, імпульсну лампу і резонатор. Майман назвав свій винахід «рубіновим лазером» через отриманий відтінок.
Застосування лазерів
Будучи одним з найважливіших винаходів минулого століття, лазер знайшов своє застосування в найрізноманітніших напрямках людської діяльності. Ось лише деякі приклади.
1. Наука:
- в спектроскопії;
- при вимірюванні відстані до Місяця;
- для створення штучних «зірок»;
- при дослідженні хімічних реакцій і їх запуску
- для охолодження об’єктів;
- при термоядерному синтезі.
2. Медицина:
- хірургія (служить чудовою альтернативою скальпелю, адже значно мінімізує крововтрати при операції);
- офтальмологія;
- краса (багато жінок користуються послугами лазера для догляду за шкірою).
3. Розважальна галузь:
Лазери також використовуються в різноманітних лазерних шоу. Напевно, багато хто бував на концертах з лазерним шоу, яке захоплює, від якого неможливо відірвати погляд.
Не можна не сказати про величезну роль, що відіграють лазери у вдосконаленні озброєння. Це стосується створення лазерної зброї, лазерного прицілу, лазерного наведення, систем виявлення снайперів, створення перешкод для них, введення супротивника в оману, далекоміри.
В інформаційних технологіях лазери використовують для зберігання даних на дисках, оптичного зв’язку та оптичних комп’ютерах, в лазерного друку і голографії.
У промисловості маніпуляції з лазерами використовуються для підвищення терміну експлуатації виробів, збільшення пластичності матеріалу, поліпшення якості поверхонь і багато іншого.
Винахід лазерного диска
Лазерний диск являє собою диск із записаними звуками і зображеннями, відтвореними за допомогою лазера. Є аналогом компакт-диска. Найперший лазерний диск був винайдений Джоном Бейердом в 1928 році, коли він створив Phonodisc. Це був 2,5-дюймовий диск, який робив 78 обертів за 60 секунд, як і подібні до нього диски в той час. Однак, цей винахід не мав комерційного успіху.
У 1970-х роках, у продажу з’явилися відео-диски, які були випущені такими гігантами, як Philips і Sony. Вони стали популярні в Азії, але широкого поширення лазерні диски на 2,5 дюйма ніколи не отримували. Це пов’язано, перш за все, з необхідністю покупки недешевого обладнання телевізійного і неможливістю перезапису їх вмісту. Через деякий час з’явилися знайомі нам компакт диски (CD-ROM), які витіснили інші аналоги своєю ціною.
Висновок
Як бачите, винахід лазера значно покращив рівень житті населення. Завдяки лазеру ми можемо лікувати хвороби, які раніше призводили до інвалідності, наприклад, банальна лазерна корекція зору, яка повертає людям зір. Плюсів та переваг лазера дуже багато, тому з упевненістю можна сказати, що це корисний винахід для усього людства.