Каперсами називають нерозпущені бутони квіток рослини сімейства каперсових. Цей колючий чагарник росте в Північній Африці, Південній Європі, Середземномор’ї, в Азії, Індії, Північній Америці. Окремі види каперсних можна зустріти навіть на Кавказі та в Кримських горах. Всього налічується близько 300 видів цієї рослини.
Каперсник широко культивується в Греції, Італії, Іспанії, а також у Франції та Алжирі. Кухня цих країн славиться своїми стравами, в яких використовуються ці пікантні добавки.
Сирі бутони їсти не можна. Каперси вживають в маринованому або консервованому вигляді. Спочатку бутони збирають руками. До речі, найбільш смачними вважаються найменші бутончики. Потім каперси в’ялять в тіні, щоб не допустити їх пересихання, і засипають сумішшю солі і рослинної олії, в якій вони і витримуються протягом 3 місяців. Смак їх можна порівняти з гірчицею або чорним перцем. Смак каперсів гостренький, кислуватий і трохи терпкий, що нагадує чимось смак гірчиці або чорного перцю.
Хоча тільки в солених бутонах зберігається максимум корисних речовин, і тільки вони володіють оригінальним середземноморським смаком, але, на жаль, вітчизняний ринок пропонує в основному мариновані каперси. Обумовлено це більш тривалим терміном їх зберігання.
Для поліпшення смаку каперсів, їх можна промити і залити теплою оливковою олією з розмарином і базиліком. Після охолодження олії поставте каперси в холодильник і протримайте їх там два дні. Такий нехитрий спосіб дозволить вам надати бутонам справжнього смаку.
Користь каперсів
Каперси високо цінують не тільки за їх смак, але і за корисність. Вони містять багато мінералів і солей, а також вітамін С. Проте головною їх особливістю є наявність рідкісного вітаміну Р, іншими словами, рутину, який надає чудодійний вплив на судини, запобігаючи крововиливу і сприяючи зміцненню стінок судин. В каперсах також міститься каппарідін, що володіє протиалергічним ефектом, різноманітні ефірні масла покращують стан шкіри і волосся. Деякі фахівці навіть стверджують, що каперси дуже корисні для сечостатевої системи жінки і є відмінною профілактикою онкозахворювань.
Каперси — низькокалорійний і дієтичний продукт, в 100 г якого міститься 14 кКал. У стародавні часи медики широко використовували бутони і квіти каперсника для лікування ран, опіків, внутрішніх кровотеч, а його бруньками лікували захворювання щитовидної залози.
З чим їсти каперси?
Каперси вживають цілими або подрібнюють і додають у соуси, майонези і всілякі салати. Новачкам, непосвяченим в таємниці світу кулінарії, варто не експериментувати з поєднаннями, а застосовувати їх в перевірених класичних рецептах, подаючи до м’яса, риби, морепродуктів, в салатах або в салатних заправках. Особливо добре каперси поєднуються з болгарським перцем, сиром, зеленню і оливковою олією.