Словосполучення «ювенальна юстиція» в перекладі з англійської мови означає «правосуддя для неповнолітніх». Сама система ювенальної юстиції являє собою сукупність державних органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, інститутів муніципального та державного типу, посадових осіб, недержавних організацій некомерційного характеру, які виконують дії, що забезпечують реалізацію прав, свобод та інтересів дітей, які не досягли повноліття, в повній відповідності до вимог чинного законодавства.
У 1870-х роках американці Кук і Аугустус стали пропонувати суддям Бостона не карати неповнолітніх, які можуть виправитися, а передавати їх під нагляд опікунських органів. Наприкінці 1890-х років в Чикаго був заснований перший дитячий суд. Справи про неповнолітніх розглядалися з використанням нових понять «винний» і «правопорушник» замість «злочинець».
У 1908 році вже і у Великобританії були прийняті відповідні закони про дітей і молодь. Перший французький ювенальний суд був заснований в 1914 році.
У сучасній практиці розрізняють кілька моделей ювенальної юстиції:
- Англо-американська. Мається на увазі обмежена предметна підсудність. Іншими словами, ювенальний суд розглядає всі види правопорушень неповнолітніх, крім важких злочинів.
- Континентальна. Ювенальні суди мають широку предметну підсудність. Вони розглядають всі правопорушення неповнолітніх та справи дітей, які потребують державної допомоги.
- Скандинавська. У цій моделі об’єднані судова та адміністративна юстиція. Вона не передбачає наявності окремих ювенальних судів. Однак в локальному суді працює ювенальний суддя, або в ньому формується спеціальний ювенальний відділ, що займається розглядом справ неповнолітніх. Серед державних інститутів особливо виділяється соціальна служба, організована відповідно до територіального принципу.
Функції
- По-перше, вона забезпечує судовий захист неповнолітнього, який виступає в ролі потерпілого, підсудного, засудженого, шляхом закриття справи, скорочення розміру покарання, заміни примусових заходів виховним впливом.
- По-друге, ювенальна юстиція сприяє відновленню порушених прав потерпілого, залагодженню конфліктів.
- По-третє, вона бере участь в реабілітації дитини, яка постраждала в результаті жорстокого або недбалого поводження, і неповнолітнього правопорушника.
В Україні були зроблені певні кроки з впровадження в життя передових положень міжнародних правових актів, включаючи прийняття низки відповідних законів.