За правилами українського правопису слово «часом» у реченні не виділяється комами. Труднощі виникають через смислову схожість слова із вставними конструкціями. Воно так само має відтінок нерегулярності, невпевненості мовця. Але не належить до вставних, які на письмі завжди виділяють комами.
Вставних слів у мові існує близько 120, але немає потреби їх запам’ятовувати. Аби дізнатися, чи є слово вставним, радимо зважати на наступні аспекти:
- чи виконує сумнівне слово синтаксичну функцію у реченні;
- чи є в нього певне значення, притаманне членам речення, або ж воно виражає невпевненість, припущення, сумніви, емоційне ставлення мовця до сказаного.
Якщо слово можна прибрати з речення і при цьому зникне тільки модальність (емоційний відтінок), а повідомлення залишиться незмінним, то воно належить до вставних конструкцій.
Порівняймо:
- Він, безумовно, отримає приз як найкращий спортсмен.
- Він отримає приз як найкращий спортсмен.
У першому реченні стверджується, що без жодних сумнівів хтось отримає приз завдяки своїм здібностям. Але у другому реченні без вставного слова сенс залишається, тільки абсолютне ствердження змінюється на звичайну констатацію факту.
Повернімося до слова «часом». Вводимо його до речення: «Часом я думаю про нове хобі». Слово виконує функцію обставини й дорівнює «інколи», «час від часу». Ми не можемо випустити його без втрати сенсу. Порівняймо: «Я думаю про нове хобі». У цьому реченні мова йде про факт безвідносно до часу.
Отже, «часом» виконує синтаксичну функцію обставини в реченні, тому не є вставним словом. Відповідно, в українській мові не виділяється комами. Також воно за жодних умов не буває вставним.
А в реченні “Ти, часом, не їдеш у цьому потязі теж?
У вашому реченні слово «часом» виступає як вставне слово, яке виражає можливість або припущення. В таких випадках його слід виділяти комами з обох боків.