За правилами української мови треба писати слово «внаслідок» разом. Це прийменник, що утворений із поєднання непохідного прийменника «в» та іменника «наслідок». Такі складні слова маємо писати разом.
Наприклад
- У лісовому масиві виникла пожежа, внаслідок чого згоріло кілька дерев цінної породи.
- Незрозуміло, внаслідок чого він став таким агресивним.
- Унаслідок неправомірних дій поліції звинувачений отримав право подати зустрічний позов.
Досить складно уявити ситуацію омонімічного збігу, коли «в» і «наслідок» будуть вжиті в одному реченні як окремий прийменник з іменником. Ця сполука більше не використовується в українській мові.
Увага! Не плутайте «внаслідок» (прийменник) і «як наслідок» (синонімічний канцеляризм). У другому випадку маємо писати окремо.
Наприклад
- Я сьогодні випадково вимкнув будильник, як наслідок — усе проспав.
- Як наслідок необережного поводження з електроприладами сталася пожежа.
- Дівчина була незібраною, розгубленою, як наслідок, не зуміла відстояти свою думку.
Радимо вживати «як наслідок» тільки в офіційному-діловому мовленні, бо це слово вважається канцеляризмом. У розмовному стилі використовують внаслідок, коли хочуть вказати на причину чого-небудь.
Чи є різниця у вживанні «внаслідок» і «унаслідок»?
Немає, це лише фонетичні варіанти прийменника. Той, що починається на приголосний, вживаємо після голосних; а «унаслідок» використовуємо, коли попереднє слово закінчується на приголосний.
Наприклад
- У нас зламався автомобіль, унаслідок чого ми застрягли посеред поля.
- Дороги місцевого призначення розмило вщент унаслідок весняної повені.
А також на початку речення, якщо попереднє закінчилося на приголосний: «Непогода не оминула й Харків. Унаслідок зливи постраждало кілька торгових точок.»
Отже, пишемо внаслідок одним словом, використовуємо фонетичний варіант унаслідок, якщо попереднє слово закінчується на приголосний, щоб уникнути нагромадження.