Порівняймо два речення:
- Я, крім того, чудово готую й вмію забивати гвіздки.
- В неї не залишилося нічого від нього, крім того м’якого ведмедика й засохлої троянди.
В першому випадку «крім того» є вставною конструкцією. Вставні конструкції вносять в речення певну модальність, відтінок значення, емоції мовця, але не змінюють смисл висловлювання. Їх можна вилучити без втрат. Наприклад, «Я чудово готую й вмію забивати гвіздки». Тому за правилами виділяємо конструкцію з обох боків комами.
У другому реченні маємо справу з відокремленим додатком. Випадково стався збіг слова «крім» і займенника «той» (у родовому відмінку). Тому виникають труднощі: чи треба ставити кому після конструкції?
Ні, в цьому випадку ми ставимо кому лише перед «крім (того)», якщо конструкція завершує речення. Якщо воно продовжується після відокремленого додатка, маємо закрити його комою після.
Переробімо наведене вище речення:
- В неї не залишилося нічого від нього, крім того м’якого ведмедика й засохлої троянди, але це не завадило згадати все до останньої дрібниці.
Зазвичай відокремлений додаток виділяють комами автоматично, але слід звертати увагу на контекст. Від місця коми залежить сенс висловлювання в реченнях.
Порівняйте
- Крім записів, у справі є й інші докази провини підозрюваного.
- Крім записів у справі, є й інші докази провини підозрюваного.
Розберімося зі сполукою «крім цього». Вона є синонімічною до вставної «крім того», також здатна вступати в омонімічні відносини зі сполукою прийменник+займенник. Пунктуаційні правила залишаються ті самі.
Мовознавці радять замінити вставне «крім того» на синонімічне «ба більше» (якщо це можливо у розмовному, публіцистичному, художньому стилях).
Також на відповідники замінюють вставне «більше того»:
- Я, ба більше, чудово готую й вмію забивати гвіздки.
- Ба більше, колись ми мали досить потужну економіку.